April 17, 2024
Tirana, Albania
Lifestyle

Elon Musk prezanton taksinë robotike “Robotaxi”, zbulon datën e lansimit

Duke synuar të jetë gjithmonë në lajme, Elon Musk ka njoftuar hapin e tij të ardhshëm me mbështetësit e tij të zjarrtë të etur për ta parë atë personalisht. Më 8 gusht, miliarderi do të zbulojë taksinë robotike, siç njoftoi në platformën X. Makina e re autonome teorikisht do të ndërtohet në platformën e automjeteve

Read More
Lifestyle

Apple pushon 614 punonjës nga puna, shkak “braktisja” e projektit të makinave vetë-drejtuese pa timon dhe pedale

Kompania Apple ka shkurtuar më shumë se 600 vende pune pasi thuhet se ka hequr dorë nga planet e veturave vetë-drejtuese. Shumica e shkurtimeve vijnë nga adresa e faqes që po punonte në projektin e makinave vetë-drejtuese të braktisura së fundmi në Kaliforni, sipas Bloomberg. Departamenti i punësimit i shtetit u njoftua më 28 mars

Read More
Lifestyle

Bien sërish WhatsApp, Instagram dhe Facebook

Aplikacionet më të përdorura të komunikimit WhatsApp, Facebook dhe Instagram u ndërprenë përsëri për disa orë si pasojë e një problemi që sipas raportimeve erdhi nga kompania mëmë Meta. Mijëra përdorues të aplikacioneve raportuan probleme me aksesin, teksa shumë prej tyre u drejtuan në media të tjera sociale për të transmetuar ankesat. Ndërkohë, kompania reagoi

Read More
Lifestyle

Avioni më i madh në botë po vjen, synon të zgjidhë krizën energjetike

Bota po përballet me krizën e energjisë dhe zgjidhja shihet te “fermat e erës” – sipërfaqe të mëdha me turbina që do të prodhojnë energji. Por ka një problem. Përbërësit e këtyre turbinave janë shumë të mëdha dhe transporti i tyre kërkon shumë… energji. Zgjidhja, sipas një kompanie në Kolorado të Shteteve të Bashkuara, të

Read More