April 12, 2024
Tirana, Albania
Bota Lajmi i fundit

Statuja e Lirisë “dridhet” nga tërmeti që preku New York-un

E sotmja ka qenë një ditë e pazakontë për banorët e qytetit të Neë York-ut, pasi si rrallë ndonjëherë, u ndjenë lëkundje tërmeti. Lëkundjet me magnitutë 4.8 të shkallës Rihter prekën Bregun Lindor të SHBA-së paraditen e së premtes. Epiqendra e tërmetit ishte pranë Lebanon-it, New Jersey, rreth 64 km në perëndim të qytetit të

Read More
Bota Lajmi i fundit

E rrallë për Bregun Lindor të SHBA-së, lëkundje tërmeti në New Jersey

Një tërmet ka goditur New Jersey paraditen e së premtes ( me orën lokale) duke bërë që ndërtesat në Qytetin fqinj të New York-ut dhe në zonat përreth të dridheshin nga lëkundjet.   Shërbimi Gjeologjik i Shteteve të Bashkuara njoftoi se tërmeti ishte me magnitutë 4.7 të shkallës Rihter dhe se epiqendra ndodhej 7 km

Read More
Bota Lajmi i fundit

Tërmet i fortë në Mal të Zi, lëkundjet ndihen edhe në Serbi e Bosnje Hercegovinë

Një tërmet prej 4.7 shkallësh të Rihterit u regjistrua më 3 prill afër Nikshiqit në Mal të Zi, njoftoi Qendra Sizmologjike Evropiane-Mesdhetare (EMSC). Epiqendra e tërmetit ishte 32 kilometra në veriperëndim të Nikshiqit, në një thellësi prej dhjetë kilometrash. Dridhjet e tokës u regjistruan në orën 10:40 të së mërkurës. Disa persona kanë shkruar në

Read More
Bota Lajmi i fundit

Pas tërmetit në Tajvan, një lëkundje e fortë regjistrohet në Turqi

Një tërmet me magnitudë 4.6 ballë të shkallës Rihter është regjistruar në orët e para të mëngjesit në Turqi. Epiqendra e tërmetit ishte 57 km në jug-juglindje të qytetit të Antixhamanit, shumë pranë kufirit me Sirinë. Thellësia fokale, sipas Qendrës Sizmologjike Mesdhetare Evropiane, është llogaritur në 8 km. Për momentin nuk raportohet për viktima apo

Read More
Bota Lajmi i fundit

Tërmet i fuqishëm në Tajvan, raportohen viktima, dhjetëra ndërtesa të shembura

Një tërmet i fuqishëm me magnitudë 7.4 ballë Rihter ka goditur Tajvanin, i cili deri në këto momente raportohet t’iu ketë marrë jetën 7 personave teksa mbi 700 të tjerë kanë mbetur të plagosur. Sipas Qendrës Sizmiologjike të vendosur në Taipei, lëkundja sizmike mund të cilësohet si një ndër më të fuqishmet në 25 vitet

Read More