April 18, 2024
Tirana, Albania
Ekonomi Lajmi i fundit

A nuk është turp t’i presim turistët kështu?!

EDITORIAL MONITOR / Si asnjëherë tjetër në muajt e parë të vitit, vendi është i mbushur plot me turistë. I gjen kudo, në Tiranë duke shëtitur e duke konsumuar në lokale; në Krujë duke vizituar Muzeun; në bregdet, nga Velipoja në Sarandë, duke shijuar ditët e ngrohta; në qytetet tradicionale Gjirokastër e Berat, apo në Alpe.

Read More
Ekonomi

Turistët shtrenjtojnë sërish bregdetin, rriten çmimet me 25%, por shitjet fillojnë të bien

Çmimet maksimale të shitjes së apartamenteve në bregdet kanë arritur 4,000 euro/m², kurse të vilave, 2 milionë euro. Për agjentët e shitjes, shtrenjtimi në Vlorë dhe Durrës vjen si pasojë e kërkesës reale, kryesisht nga të huaj. Në Sarandë, rritja e shpejtë e çmimeve po sjell rënie të shitjeve me 50%. Për agjentët e pasurive

Read More
Aktualitet

Bie nga lartësia në Majën e Jezercës, vdes alpinistja kroate

Aventura për një 43-vjeçare kroate në malin e Jezerces ka përfunduar tragjikisht. Ajo ka rënë nga një terren i thepisur malor dhe me borë, e për pasojë ka gjetur vdekjen. Viktima është identifikuar si Z. L., 43 vjeçe, e cila kishte ardhur së bashku me një grup aplinistësh. Aplinistja ka rrëshqitur nga një lartësi dhe

Read More