April 17, 2024
Tirana, Albania
Bota Lajmi i fundit

Shkatërrohet në Turqi rrjeti i spiunëve që i shërbenin MOSSAD-it izraelit

Një rrjet agjentësh spiunë që i ka shërbyer agjencisë sekrete të Izraelit, MOSSAD, është shkatërruar nga policia në Turqi. Mediat atje raportojnë se Organizata Kombëtare e Inteligjencës ka zbuluar se detektivi privat Ahmet Ersin Tumlucalı dhe gruaja e tij kanë punuar për MOSSAD midis 2011 dhe 2020.   MİT po ashtu ka zbuluar se rrjeti

Read More
Bota Lajmi i fundit

Pas tërmetit në Tajvan, një lëkundje e fortë regjistrohet në Turqi

Një tërmet me magnitudë 4.6 ballë të shkallës Rihter është regjistruar në orët e para të mëngjesit në Turqi. Epiqendra e tërmetit ishte 57 km në jug-juglindje të qytetit të Antixhamanit, shumë pranë kufirit me Sirinë. Thellësia fokale, sipas Qendrës Sizmologjike Mesdhetare Evropiane, është llogaritur në 8 km. Për momentin nuk raportohet për viktima apo

Read More
Bota Lajmi i fundit

Opozita “gjunjëzon” Erdoganin në zgjedhjet lokale, presidenti: Nuk morëm atë që donim

Opozita në Turqi ka shënuar një fitore të paimagjinueshme në zgjedhjet lokale që u zhvilluan të dielën, sidomos në qendrat më të mëdha. Në Stamboll dhe Ankara, Ekrem Imamoglu dhe Mansur Yavas, mundën kandidatët e mbështetur nga presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan , i cili kishte humbur në dy qytetet më të mëdha turke edhe

Read More