April 17, 2024
Tirana, Albania
Bota

Alarm në Ukrainë, Zelenski: Na ndihmoni ose e humbim luftën

Në Ukrainë rikthehet frika e një “aksidenti të madh bërthamor”. Është Agjencia Ndërkombëtare për Energjinë Bërthamore që paralajmëroi një mundësi të tillë pasi një sulm me dron shënjestroi centralin nuklear më të madh të Europës, atë të Zaporizhias. Moska bën përgjegjës Kievin për sulmin, ku siç pretendon mbetën të plagosur 3 vetë, por Ukraina mohon

Read More
Bota Lajmi i fundit

Sulmi në Zaporizhzhia rrit rrezikun për incident serioz nbërthamor, OKB apel për vetëpërmbajtje

Sulmi me dron i së dielës në termocentralin e Ukrainës në Zaporizhzhia ka rritur rrezikun e një “incidenti të madh bërthamor”. Është ky paralajmërimi nga mbikëqyrësi bërthamor i OKB-së. Agjencia e mbikëqyrjes atomike e OKB-së dënoi sulmin me dron në një nga gjashtë reaktorët bërthamorë në centralin bërthamor të Zaporizhzhia të kontrolluar nga Rusia në

Read More
Kosova Lajmi i fundit

Kosova vijon mbështetjen për Ukrainën, këtë javë i dërgon kamionë dhe autoblinda ushtarake

Ministri i Mbrojtjes, Ejup Maqedonci ka thënë se Kosova do t’i ofrojë ndihmë ushtarake Ukrainës. Në një intervistë për agjencinë turke të lajmeve Anadoulu, Maqedonci deklaroi se janë gjithmonë të gatshëm të mbështesin luftën e drejtë për liri të Ukrainës. Ai tha se ndihma, të cilën ai e quan modeste, është shumë e rëndësishme për

Read More
Bota

Zelensky e pranon: Vullnetarë të huaj luftojnë krah Ukrainës, dronët hyjnë në qytetin rus

Për herë të parë, presidenti i Ukrainës, Volodymyr Zelensky ka pranuar se në frontin e luftës ka disa formacione me vullnetarë të huaj që luftojnë përkrah trupave vendase kundër ushtrisë së Putin. Lideri ukrainas foli dhe në lidhje me propozimet që po dalin nga liderët perëndimor për dërgimin e ushtarëve në Ukrainë. Ai deklaroi se

Read More
Bota

Shi dronësh mbi Odesa, rajoni zgjohet nga oshëtima e shpërthimeve

Një alarm ajror u ngrit në orët e para të mëngjesit në zonën e Odesës për shkak të një sulmi me dronë. Paralajmërimi u dha nga forcat ajrore ushtarake të cilat pikasën një grup avionësh pa pilot që po i afroheshin bregut nga Deti i Zi. Transmetuesi Suspilne raporton gjithashtu se disa momente më vonë

Read More
Bota Lajmi i fundit

“Raketat do të bien mbi Bruksel”, Ministri i Jashtëm i Ukrainës: Na jepni sistemet e raketave ‘Patriot’

  Live TV   “Raketat do të bien mbi Bruksel”, Ministri i Jashtëm i Ukrainës: Na jepni sistemet e raketave ‘Patriot’   Nga Erjon Dervishi 3 Prill 2024, 19:44 | Bota     Ukraina është e pakënaqur me ndihmën që merr nga partnerët perëndimorë. Ata nuk po ofrojnë mjaftueshëm mbrojtje ajrore për t’u mbrojtur kundër

Read More
Bota Lajmi i fundit

Finlanda dhe Ukraina nënshkruajnë marrëveshje sigurie, çfarë përmban ajo?

Finlanda dhe Ukraina kanë nënshkruar një marrëveshje 10-vjeçare për bashkëpunimin e sigurisë dhe mbështetjen afatgjatë. Presidenti i Finlandës Alexander Stubb ndodhet aktualisht në Ukrainë, ku ka takuar Volodymyr Zelensky. Marrëveshja mbulon një sërë temash duke përfshirë mbështetjen politike, mbështetjen për mbrojtjen dhe sigurinë e Ukrainës dhe mbështetjen për reformat dhe rindërtimin e Ukrainës. “Marrëveshja 10-vjeçare

Read More
Bota

NATO, 100 miliardë dollarë për Ukrainën, Zelensky: Të marrim asetet ruse, na detyrohen!

NATO po përgatit krijimin e një fondi prej 100 miliardë dollarësh për Ukrainën. Lajmi është konfirmuar nga Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg, citojnë mediat italiane. Projekti për fondin, i cili duhet të miratohet nga 32 aleatët, do të ishte një nga “shenjat e prekshme” të mbështetjes për Kievin dhe mund të luante pjesën

Read More
Bota Lajmi i fundit

Investimi 2.5 mld euro që i fut “drithërimat” Putinit, si do të jetë baza më e madhe e NATO-s në Evropë

Live TV Investimi 2.5 mld euro që i fut “drithërimat” Putinit, si do të jetë baza më e madhe e NATO-s në Evropë Nga A2 CNN 2 Prill 2024, 20:26 | Bota Një spirancë në det për krahun lindor të NATO-s. Që kur filloi puna më 19 mars në Konstancë, Rumani, në Detin e Zi, për

Read More
Bota

Bjellorusia nis stërvitjet ushtarake në zonat afër kufirit me Ukrainën, Lituaninë dhe Poloninë

Bjellorusia filloi të martën stërvitjet ushtarake në zonat afër kufirit të Ukrainës, Lituanisë dhe Polonisë, tha Ministria e Mbrojtjes e Bjellorusisë. Stërvitjet ushtarake vazhdojnë për tre ditë në rajonet Gomel dhe Grodno dhe synojnë të trajnojnë oficerët dhe trupat e mbrojtjes territoriale se si të mbrojnë rajonet e tyre përkatëse, shkruajnë mediat e huaja. Trupat

Read More