April 18, 2024
Tirana, Albania
Kosova

Referendumi i 21 prillit për kryetarët në Veri, Lista Serbe: Jolegjitim!

Kryetari i Listës Serbe, Zlatan Elek në një deklaratë tha sot se kjo parti është kundër referendumit të 21 prillit për largimin e kryetarëve shqiptarë të veriut. Ai tha se votimi është jolegjitim dhe se kryeministri i Kosovës, Albin Kurti bëri gjithçka që ai referendum të mos ketë sukses. Elek tha se Udhëzimi Administrativ, i

Read More
Kosova Lajmi i fundit

Kurti viziton Veriun, revoltohen serbët: Është pushtues, kërkon tensione të reja

Ishte një vizitë e pa lajmëruar ajo që kryeministri i Kosovës Albin Kurti zhvilloi të mërkurën në komunat me shumicë serbe në veri të vendit – Mitrovicën e Veriut, Leposaviqin, Zveçanin dhe Zubin Potokun.   Qëllimi siç tha ishte të bisedonte me krerët lokalë për përmirësimin e marrëdhënieve me qytetarët, pavarësisht përkatësisë së tyre etnike,

Read More
Kosova

“Serbia infiltroi ushtarë në veri”, Grupi i Krizave: Kosova po fiton veriun, por po humbet normalizimin

Kosova po fiton betejën për kontrollin e Veriut me shumicë serbe, por po zbeh shanset për normalizimin e marrëdhënieve me Serbinë. Kështu shkruan Grupi Ndërkombëtar i Krizave, një organizatë joqeveritare me seli në Bruksel, që ka analizuar situatën e sigurisë në Kosovë. Që në fillim theksohet se përplasja mes policisë me paramilitarët serbë në Banjskë

Read More