April 24, 2024
Tirana, Albania
Bota Lajmi i fundit

Serbia ‘’në këmbë’’ kundër Kosovës, Vuçiç: 2 vende po pengojnë anëtarësimin në KiE

Mundësia që Kosova të anëtarësohet në Këshillin e Europës, ka ngritur Serbinë në këmbë. Presidenti Aleksandër Vuçiç, i cili ka krijuar një ekip që do të luftojë iniciativën, deklaroi se përpjekje ishin bërë të premten për të zgjidhur gjithçka për anëtarësimin e Kosovës para takimit të Asamblesë së Këshillit të Europës, ku do to votohet

Read More
Bota Lajmi i fundit

Vdekja e 2-vjeçares në Serbi, vijojnë kërkimet për gjetjen e trupit, Vuçiç: Do shqyrtojmë dënimin me vdekje

Kërkimet për gjetjen e trupit të 2 vjeçares Danka Iliç vijojnë ende në mënyrë intensive, ndërsa dy 50-vjeçarë janë arrestuar për vrasjen e saj. Siç njoftoi Ministria e Punëve të Brendshme në Serbi, dhjetëra policë duke përdorur pajisjet më moderne, aktualisht janë duke e kontrolluar shpellën e Lazarevit, e cila ndodhet rreth tre kilometra larg

Read More
Bota Lajmi i fundit

Macron ia bën të qartë Vuçiçit, “pa normalizim me Kosovën, nuk do të ketë BE për Serbinë”

Presidenti francez, Emmanuel Macron, i ka dhënë një mesazh të qartë homologut serb, Aleksandër Vuçiç, përpara se ta presë atë në Paris të hënën. “Emmanuel Macron do të pohojë, me këtë rast, lidhjen e tij dhe mbështetjen e plotë për integrimin europian të Serbisë dhe se normalizimi i marrëdhënieve me Kosovën është pjesë integrale e

Read More
Bota Lajmi i fundit

Vuçiç mbledh urgjent qeverinë, diskutohet një plan veprimi për Kosovën dhe Republikën Srpska

Qeveria e Serbisë po mban një mbledhje të jashtëzakonshme dhe urgjente. Në të po merr pjesë dhe presidenti Aleksandër Vuçiç, sipas një njoftimi të presidencës. Mediat në Beograd raportojnë se në këtë seancë po diskutohet për planin e veprimit dhe mënyrat se si shteti do t’i përgjigjet presioneve që rëndojnë mbi Serbinë kur bëhet fjalë

Read More
Bota Lajmi i fundit

Vuçiç mbledh urgjent qeverinë, diskutohet një plan veprimi për Kosovën dhe Republikën Srpska

Qeveria e Serbisë po mban një mbledhje të jashtëzakonshme dhe urgjente. Në të po merr pjesë dhe presidenti Aleksandër Vuçiç, sipas një njoftimi të presidencës. Mediat në Beograd raportojnë se në këtë seancë po diskutohet për planin e veprimit dhe mënyrat se si shteti do t’i përgjigjet presioneve që rëndojnë mbi Serbinë kur bëhet fjalë

Read More