April 12, 2024
Tirana, Albania
Bota

Alarm në Ukrainë, Zelenski: Na ndihmoni ose e humbim luftën

Në Ukrainë rikthehet frika e një “aksidenti të madh bërthamor”. Është Agjencia Ndërkombëtare për Energjinë Bërthamore që paralajmëroi një mundësi të tillë pasi një sulm me dron shënjestroi centralin nuklear më të madh të Europës, atë të Zaporizhias. Moska bën përgjegjës Kievin për sulmin, ku siç pretendon mbetën të plagosur 3 vetë, por Ukraina mohon

Read More
Bota

Zelensky e pranon: Vullnetarë të huaj luftojnë krah Ukrainës, dronët hyjnë në qytetin rus

Për herë të parë, presidenti i Ukrainës, Volodymyr Zelensky ka pranuar se në frontin e luftës ka disa formacione me vullnetarë të huaj që luftojnë përkrah trupave vendase kundër ushtrisë së Putin. Lideri ukrainas foli dhe në lidhje me propozimet që po dalin nga liderët perëndimor për dërgimin e ushtarëve në Ukrainë. Ai deklaroi se

Read More
Kulturë

Zelensky i gëzohet çmimit të parë Oscar

Presidenti Volodymyr Zelensky përshëndeti çmimin e parë Oscar të Ukrainës i cili u fitua përmes dokumentarit “20 Days In Mariupol”, që rrëfen rrethimin brutal të qytetit port nga trupat ruse. Filmi “tregon të vërtetën rreth terrorizmit rus”, tha Zelensky. Dokumentari jep një dëshmi të rrallë të vuajtjeve të banorëve të Mariupolit ndërsa qyteti i tyre

Read More