April 24, 2024
Tirana, Albania
Kosova

Referendumi i 21 prillit për kryetarët në Veri, Lista Serbe: Jolegjitim!

Kryetari i Listës Serbe, Zlatan Elek në një deklaratë tha sot se kjo parti është kundër referendumit të 21 prillit për largimin e kryetarëve shqiptarë të veriut. Ai tha se votimi është jolegjitim dhe se kryeministri i Kosovës, Albin Kurti bëri gjithçka që ai referendum të mos ketë sukses. Elek tha se Udhëzimi Administrativ, i

Read More
Bota Lajmi i fundit

Aleati i filorusëve fiton zgjedhjet presidenciale në Sllovaki

Peter Pellegrini është zgjedhur presidenti i ri i vendit në Sllovaki, pas një balotazhi që u zhvillua të dielën. I njohur si një aleat i kryeministrit filorus, Robert Fico, Pellegrini, i cili aktualisht mban dhe detyrën e kreut të Kuvendit, mundi në raundin e dytë, kandidatin e opozitës, Ivan Korcok. Pas numërimit të më shumë

Read More
Bota

Aludon mbi kokainën në Shtëpinë e Bardhë, Trump i kërkon Biden testin e drogës: Ishte “flakë” në Kongres

Donald Trump pretendon se presidenti amerikan, Joe Biden, ka marrë drogë përpara fjalimit për gjendjen e kombit në Kongres muajin e kaluar. Kandidati republikan u shpreh i habitur se si kreu i Shtëpisë së Bardhë e nisi adresimin e tij shumë i zjarrtë me energji, por që ishte fikur shpejt në fund. “Ka diçka që

Read More
Bota Lajmi i fundit

Një tjetër kandidate për kryebashkiake vritet në Meksikë, 12 viktima deri më tani në prag të zgjedhjeve lokale

Një kandidate për kryetar bashkie është vrarë dhe tre të tjerë janë plagosur në disa të shtëna në qytetin meksikan të Celaya, në rastin më të fundit të dhunës për të dëmtuar garën e zgjedhjeve të përgjithshme të vendit. Bertha Gisela Gaytán, një kandidate për kryetare bashkie për Celaya, vdiq të hënën pasi u qëllua

Read More
Bota

Trump shpëton kompanitë, paguan garancinë prej 175 milionë dollarësh

Donald Trump ka dorëzuar garancinë prej 175 milionë dollarësh , duke shmangur në këtë mënyrë mundësinë e konfiskimeve të aseteve të tij, pasi u urdhërua të paguante një gjobë prej 454 milionë dollarësh për mashtrimin e letrave me vlerë në shkurt. Ndërsa manjati vijon me apelimet, lirimi me kusht pezullon gjobën maksimale të vendosur ndaj

Read More
Bota Lajmi i fundit

Opozita “gjunjëzon” Erdoganin në zgjedhjet lokale, presidenti: Nuk morëm atë që donim

Opozita në Turqi ka shënuar një fitore të paimagjinueshme në zgjedhjet lokale që u zhvilluan të dielën, sidomos në qendrat më të mëdha. Në Stamboll dhe Ankara, Ekrem Imamoglu dhe Mansur Yavas, mundën kandidatët e mbështetur nga presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan , i cili kishte humbur në dy qytetet më të mëdha turke edhe

Read More