May 27, 2024
Bota Lajmi i fundit

Çon trupin e xhaxhait të vdekur në bankë për të marrë kredi, arrestohet 42-vjeçarja në Brazil

Një ngjarje e pazakontë ka ndodhur në Brazil, ku një 42-vjeçare ka shkuar në bankë me kufomën e xhaxhait të saj në karrocë, për të tërhequr një kredi prej mbi 3 mijë eurosh, duke pretenduar se ishte ai që kishte firmosur.

 

Erika de Souza Vieria Nunes u shfaq në sportelin e bankës me 68-vjeçarin, Paulo Roberto Braga, i cili ishte i vdekur kur të dy hynë në bankë. Gruaja, e cila u deklarua si mbesa dhe kujdestare e tij, u përpoq të mbante kokën e kufomës drejt gjatë gjithë kohës, duke u përpjekur të plotësonte dokumentet për kredinë, pasi burri kishte qenë ai që kishte kërkuar virtualisht paratë. Ajo siguroi se ai ishte ende gjallë kur të dy mbërritën në bankë, por mjekët që ekzaminuan trupin besojnë se vdekja kishte ndodhur të paktën dy orë më parë.

 

Gruaja u arrestua me akuzën e shpërfilljes së kufomës dhe tentativës për vjedhje me mashtrim. Episodi u regjistrua në video nga një punonjës banke dhe pamjet u bënë virale në rrjetet sociale pasi policia e qytetit ndaloi 42-vjeçaren.

 

Erika de Souza Vieria Nunes u shfaq në sportelin e bankës me një 68-vjeçar, Paulo Roberto Braga, i cili ishte tashmë i vdekur kur të dy hynë në bankë. Gruaja, e cila u deklarua si mbesa dhe kujdestare e burrit, u përpoq të mbante kokën e kufomës drejt gjatë gjithë kohës, duke u përpjekur të plotësonte dokumentet për kredinë prej 17,000 reale pasi burri kishte qenë ai që kishte kërkuar virtualisht paratë. Ai siguroi se njeriu ishte ende gjallë kur të dy mbërritën në bankë, por mjekët që ekzaminuan trupin besojnë se vdekja ka ndodhur të paktën dy orë më parë.

 

Punonjësit e bankës i thanë policisë se ishin të shqetësuar për gjendjen e burrit, tmerrësisht të zbehtë dhe të dobësuar dhe se thirrën shërbimet e urgjencës, të cilët më pas deklaruan vdekjen e tij. Në video mund të shihni gruan duke insistuar tek xhaxhai i saj që të firmoste letrat dhe duke i drejtuar duart e tij në përpjekje për të nënshkruar. Xhaxhi duhet të firmosësh, zotëria duhet ta mbajë fort stilolapsin dhe të firmosë këtu”, thotë ajo para punonjësve të bankës të shtangur nga skena. Policia thotë se tashmë ka kërkuar arrestimin e saj.

Ajo u përpoq të pretendonte se ishte ai që firmosi”, shpjegoi komisioneri Fabio Luz, përgjegjës për hetimet. Tani jemi në kërkim të bashkëpunëtorëve të mundshëm. Ajo u tha oficerëve se çdo ditë kujdesej për xhajën e saj, i cili ishte shumë i sëmurë. Dhe hetuesit po përpiqen të kuptojnë nëse Nunes është vërtet një i afërme e burrit.