April 17, 2024
Tirana, Albania
Kosova Lajmi i fundit

Vuçiç hakmerret për KiE, ndalohen qindra kosovarë në kufij, mes tyre zv.drejtori i policisë

Mbi 300 shtetas kosovarë janë ndaluar në pikat kufitare që lidhin Kroacinë me Serbinë dhe Hungarinë me Serbinë, nga ajo që është cilësuar si hakmarrje ndaj avancimit të aplikimit të Kosovës në Këshillin e Evropës.   Qytetarëve iu janë marr dokumentet personale si dhe ato të mjete për t’iu pamundësuar edhe kthimin mbrapsht. Disa prej

Read More
Aktualitet Lajmi i fundit

“Zyrtarë policie punojnë me krimin”, Balla ia kthen Dumanit: Asnjë dekonspirim, na besojnë partnerët

Një pyetje mbi bashkëpunimin mes Policisë së Shtetit dhe Prokurorisë në luftën kundër kriminalitetit, i dha mundësinë Taulant Ballës t’i kthente përgjigje Altin Dumanit, i cili vetëm pak ditë më parë kishte folur për lidhje të uniformave blu me krimin e organizuar.   “Sa i përket bashkëpunimit me Prokurorinë e Posaçme gjej rastin të them

Read More
Kronikë Lajmi i fundit

“Më detyroi gangsteri që arrestova”, ish-polici shqiptar kapet në shtëpi bari në Skoci

Dy vite pas hekurave do të duhet të qëndrojë një ish-efektiv policie nga Shqipëria, pasi u arrestua nga policia britanike në Livingston të Skocisë gjatë një operacioni kundër fermave të kanabisit.   Ish-polici Igli Duka u burgos pasi policia gjeti qindra bimë kanabisi të kultivuara në një njësi industriale në West Lothian, në shtator të

Read More
Kosova Lajmi i fundit

Shantazhonin gratë dhe vajzat në rrjetet sociale, arrestohet një prej administratorëve të një grupi në “Telegram”

Prokuroria Themelore në Prishtinë thotë se me urdhër të saj është arrestuar një person, i cili dyshohet të jetë një prej administratorëve të grupit në Telegram të emërtuar “Albkings”. “Është arrestuar fillimisht i dyshuari dhe me vendim të Prokurorit të Shtetit është ndaluar për 48 orë njëri nga administratorët e grupit në fjalë, për shkak

Read More
Bota Lajmi i fundit

Paralajmërimi ndaj Vuçiç-Dodik, projektligji në Senat, kërkohet më shumë Amerikë në Ballkan

Kongresi amerikan kërkon që Shtetet e Bashkuara të kenë një angazhim më të madh në Ballkanin Perëndimor. Për këtë arsye, Komisioni për Çështje të Jashtme të Senatit amerikan miratoi një projektligj dypartiak, I cili do të shqyrtohet tashmë në Senat. Lajmin e bën të ditur Zëri i Amerikës, që thekson se ky zhvillim vjen në

Read More
Kronikë Lajmi i fundit

Kërkuan lirimin nga ‘arresti shtëpiak’, Apeli i GJKKO lë në fuqi vendimin për Berishën dhe Malltezin

Apeli i Gjykatës së Posaçme Anti-korrupsion ka rrëzuar kërkesën e ish-kryeministrit Sali Berisha dhe dhëndrit të tij Jamarbër Malltezi, për revokimin e masës së sigurisë ‘arrest në shtëpi’. Vendimi ndaj Berishës dhe Malltezit është marrë me trup gjykues monokratik të përbërë nga gjyqtarja Iliriana Olldashi. Njoftimi i Apelit të GJKKO: Gjykata e Posaçme e Apelit

Read More
Lajmi i fundit Politikë

Nepotizëm në PL, Kryemadhi-Metës: Shfokusim nga inceneratorët, i shërbejnë Ramës e Veliajt

Monika Kryemadhi i ka cilësuar akuzat e Ilir Metës, kryetarit të Partisë së Lirisë, njëherazi bashkëshort i saj, për nepotizëm në parti, si deklarata që shfokusojnë vëmendjen nga inceneratorët. Një gjë e tillë sipas saj, ndihmojnë Edi Ramën dhe Erion Veliaj, pasi sipas saj, opozita nuk bëhet me protagonizëm bosh, por me fakte dhe prova

Read More
Kosova Lajmi i fundit

Serbia bllokon shqiptarët e Kosovës edhe në kufirin me Hungarinë

Ministria e Jashtme dhe ajo e Brendshme kanë bërë të ditur se shqiptarët e Kosovës janë bllokuar edhe në kufirin mes Serbisë dhe Hungarisë. Në një deklaratë, Ministria e Jashtme, apelon te të gjithë qytetarët që janë në lëvizje të evitojnë me çdo kusht kalimin nëpër Serbi dhe të ndjekin me vëmendje situatën. “Më 16

Read More
Kosova Lajmi i fundit

Hakmarrja me “pengmarrje” e Vuçiç, Kosova apel qytetarëve: Shmangni me çdo kusht kalimin në Serbi!

Ministria e Jashtme dhe ajo e Brendshme në Kosovë, kanë lëshuar një apel urgjent për të gjithë qytetarët, për shkak të hakmarrjes së Beogradit pas votës pro në Asamblenë Parlamentare për anëtarësim në Këshillin e Evropës. “Pas situatës së krijuar në pikat kufitare në Serbi dhe ndaljes arbitrare të qytetarëve të Kosovës në vendkalime kufitare,

Read More
Lajmi i fundit Sport

Akademia e Manchester City në Durrës, Rama: Kampus serioz dhe ekselence në të gjitha aspektet!

Kryeministri Edi Rama ka qenë pjesë e aktivitetin për prezantimin e projektit të kampusit sportiv, “Akademia e Manchester City në Durrës”. Gjatë fjalës së tij Rama nënvizoi se është arritur një kontratë ekskluzive për rajonet e Ballkanit Perëndimor, ndërsa vlerësohet këtë Akademi si një shtysë frymëzuese për të rinjtë. “Më vjen mirë që arritëm jo

Read More