April 17, 2024
Tirana, Albania
Bota Lajmi i fundit

Paralajmërimi ndaj Vuçiç-Dodik, projektligji në Senat, kërkohet më shumë Amerikë në Ballkan

Kongresi amerikan kërkon që Shtetet e Bashkuara të kenë një angazhim më të madh në Ballkanin Perëndimor. Për këtë arsye, Komisioni për Çështje të Jashtme të Senatit amerikan miratoi një projektligj dypartiak, I cili do të shqyrtohet tashmë në Senat. Lajmin e bën të ditur Zëri i Amerikës, që thekson se ky zhvillim vjen në

Read More
Bota Lajmi i fundit

Shpërthime në bazën ruse në Krime, Putini po i çon ushtarët e tij si në thertore, mbi 50 mijë të vrarë

Putini po i çon ushtarët e tij në Ukrainë si kafshët në thertore. Kështu shkruan media britanike BBC, që zbulon se ushtria e Rusisë ka humbur mbi 50 mijë trupa në betejën përballë forcave të Kievit. Në 12 muajt e dytë në front, teksa Moska çon përpara atë që quhet strategji e kasaphanës, BBC ka

Read More
Bota Lajmi i fundit

Stuhia “fundos” Dubain, viktima dhe përmbytje, reshjet pritet të vazhdojnë

Stuhi të forta shiu kanë goditur Dubain dhe shtetet përreth. Ekspertët mendojnë se sasia e shiut të rënë në Dubai është sa sasia e rënë gjatë një viti e gjysmë në total. Një persona ka humbur jetën, theksojnë autoritetet e Dubait. Ndërsa në Oman raportohen për 19persona të vdekur. Aeroporti Ndërkombëtari Dubait, një nga më

Read More
Bota Lajmi i fundit

Votohet projektligji që ndalon cigaren për të lindurit pas vitit 2009

Deputetët britanikë kanë mbështetur planin për të ndaluar këdo të lindur pas vitit 2009 të blejë cigare, duke siguruar që ai të bëhet ligj. Projektligji u mbijetoi kundërshtive opozitare nga disa prej figurave kyçe të vendit. Projektligji për Duhanin kaloi me 383 vota për dhe 67 kundër, raportoi BBC. Ministrja e Shëndetësisë, Victoria Atkins, ka

Read More
Bota Lajmi i fundit

9 raketat iraniane që “shpuan” supermburojën, ja pse Izraeli i frikësohet kërcënimit nga Teherani

Shkurt 2024. Garda Revolucionare Islamike, e njohur si Pasdaran, organizon një stërvitje duke përdorur sisteme raketore me rreze të mesme dhe të gjatë veprimi. Nga një zonë në shkretëtirë ata lëshojnë katër Zolfaghar (me rreze 700 km), tre Haxhi Qasem (1400 km), po aq Kheybar (1450 km), Emad (1750 km) dhe Ghadr (2000 km). Televizioni

Read More
Bota Lajmi i fundit

Pakti i Putinit me Ajatollahun, Irani mund të marrë sisteme mbrojtëse dhe avionë rusë për të luftuar me Izraelin

Zyrtarët ushtarakë rusë kanë mbështetur në fshehtësi Iranin me armatime dhe informacione, teksa kriza në Lindjen e Mesme Përshkallëzohet. Siç raporton “Washington Post”, në sajë të aleancës strategjike mes dy shteteve, Rusia i ka dhënë artileri Iranin, përfshi edhe antitanke dhe dronë.   Live TV   Pakti i Putinit me Ajatollahun, Irani mund të marrë

Read More
Bota Lajmi i fundit

Zbulohen falsifikatorët e dokumenteve, tre të arrestuar në Yzberisht

Policia e Shtetit ka arrestuar tre persona, të akuzuar për falsifikimin e dokumenteve, në një subjekt privat (firmë), në Yzberisht, ku kryheshin dhe krime të tjera ekonomiko-financiare. Pas hetimeve nga Drejtoria për Hetimin e Krimeve Ekonomiko-Financiare në Departamentin e Policisë Kriminale dhe Drejtoria e Forcës së Posaçme Operacionale, në DPPSh, në drejtimin e Prokurorisë së

Read More
Bota Lajmi i fundit

‘Putin nuk do ndalet me Ukrainën’! Biden: Të zhbllokohet urgjent ndihma për Kievin

Presidenti i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Joe Biden ka paralajmëruar se Rusia dhe agresioni i saj nuk do të ndalet me Ukrainën. Deklaratën e tij, Biden e bëri gjatë një takimi zyrtar me Kryeministrin e Çekisë, Petr Fiala. Ukraina po kalon momentet më kritike në kufijtë e saj lindor si rrjedhojë Biden kërkoi nga

Read More
Bota Lajmi i fundit

VIDEO – Plas grushti mes deputetëve në Parlamentin e Gjeorgjisë

Një incident i rëndë është regjistruar në Parlamentin e Gjeorgjisë, ku disa deputetë janë përfshirë në një përleshje të ashpër me njëri tjetrin. Shkak është bërë pasi deputetet në pushtet ishin të gatshëm të miratonin projektligjin e diskutueshëm për “agjentët e huaj”. Projektligji është kritikuar nga vendet perëndimore dhe ka nxitur protesta në vend. Pamjet

Read More
Bota Lajmi i fundit

Pse disa vende arabe po e ndihmojnë Izraelin kundër Iranit?

Mbrëmjen e së shtunës Irani lëshoi më shumë se 300 dronë dhe raketa në drejtim të Izraelit, si hakmarrje për sulmin e dyshuar izraelit ndaj ambasadës iraniane në Damask, në fillim të prillit. Teksa raketat dhe dronëte ngadaltë ishin drejtuar drejt Izraelit, aleatët e këtij të fundit ndërhynë për të ndihmuar. Shtetet e Bashkuara të

Read More