April 21, 2024
Tirana, Albania
Politikë

Historia e “tradhtisë” me Kryemadhin për të marrë vëmendje? Meta: Dumani kërkon të kapë laraska, por unë jam burrë

Kryetari i Partisë së Lirisë, Ilir Meta në një konferencë për mediat, është pyetur nga gazetarët e pranishëm, se mos ndoshta historia mes tij dhe Kryemadhit po bëhet në kuadër të lojës për të marrë vëmendje. Meta u përgjigj, se këtu nuk ka asnjë lojë, ose loja është e hapur. “Ju niseni nga filmi “Operacioni

Read More
Politikë

“Nuk më bën krenar”, Rama i kërkon ndjesë publike Mark Markut për ironinë me emrin e tij

I ftuari i radhës në podkastin e kryeministrit Edi Rama ishte ish-deputeti Mark Marku, shefi i Departamentit të Gazetarisë dhe Komunikimit. Gjatë bisedës së tyre, Rama kërkoi ndjesë publike për “sulmet” gjatë fushatës zgjedhore të 2021, ku Mark Marku ishte drejtuesi politik në Lezhë.   “Si fillim dua të kërkoj ndjesë për një arsye që

Read More
Politikë

“Shpërthen” Kryemadhi: Nuk më rruhet fare as për burgun, as për SPAK-un

Nga mbledhja e Komitetit Drejtues Kombëtar të Partisë së Lirisë, Monika Kryemadhi kishte një mesazh të qartë për të gjithë ata, që sipas saj flasin për një arrestim të mundshëm të saj.   Të gjithëve atyre që sipas Kryemadhit po u thuhet të distancohen prej saj, ajo iu tha se nuk është e shqetësuar për

Read More
Politikë

“Në 27 prill ekzekutojmë nepotizmin”, Meta flet për përpjekje për izolimin e tij

Në 27 prill ekzekutojmë nepotizmin, jo njerëzit, por fenomenin. Kështu u shpreh kreu i Partisë së Lirisë Ilir Meta në fjalën e tij para Komitetit Drejtues Kombëtar, sipas të cilit partitë politike “nuk duhen të jenë si instrumente biznesi për familje të caktuara, përfshirë familjen e Ilir Metës, por edhe për familje të tjera”.  

Read More
Politikë

Hetimi parlamentar për TIMS, kthehet paqja në komision hetimor, demokratët pajtohen me ligjin e ri

“Pro, kundër s’ka, abstenim jo, të mërzitur s’kemi ç’bëjmë”. Demokratët u pajtuan me ligjin e ri të komisioneve hetimore, ndërsa socialistët u rikthyen në punë pas bojkotit të herës së fundit. Kërkesa ndaj institucioneve shtetërore dhe atyre të drejtësisë për hetimin ndaj ndërhyrjes në sistemim TIMS u miratua me votat e shumicës dhe demokratëve sipas

Read More
Politikë

Kryemadhi reagon për Metën: Më ka sulmuar si politikane, jo si gruan e tij

Monika Kryemadhi ka reaguar pas deklaratave të Ilir Metës për luftën kundër nepotizmit në parti. Nga oborri i Kuvendit, deputetja e Partisë së Lirisë tha se meritokracinë nuk e mbyt dot nepotizmi në parti. E pyetur nëse ndihet e sulmuar nga Meta, Kryemadhi tha se kryetari i PL e ka sulmuar si politikane dhe jo

Read More
Politikë

Interpelanca, Nasip Naço kërkon informacione për gjendjen e ish-uzinave ushtarake. Reagon Peleshi

Deputeti Nasip Naço ka thirrur në interpelancë këtë të enjte ministrin e Mbrojtjes Niko Peleshi. Teksa parashtroi pyetjet e tij, Naço iu drejtua Peleshit duke i kërkuar informacione për gjendjen e ish-uzinave ushtarake. Ndër të tjera ai shtoi pyetjen se si do u përgjigjet punëtorëve të makinerisë së naftës në Poliçan. Pyetjeve të deputetit Naço,

Read More
Politikë

“Njëri majë pallatit, tjetri në delirin e madhështisë”, Spiropali ironizon deputetët e opozitës

Ministrja e Shtetit për Marrëdhëniet me Parlamentin, Elisa Spiropali, duke folur në seancën e sotme plenare, ka ironizuar deputetët e opozitës, duke u kërkuar të japin opinionet e tyre lidhur me deklaratat e ish-kryeministrit Sali Berisha dhe kreut të PL-së, Ilir Meta lidhur me SPAK. “A keni ndonjë opinion për baballarët në majë të thanës

Read More
Politikë

“Dilni hapur avokatë të Olsi Ramës”, Bardhi insiston për mocion me debat për drogën në Xibrakë, Çuçi: Për ne s’ekziston më kjo çështje!

Kryetari i Grupit Parlamentar të Partisë Demokratike, Gazmend Bardhi në fjalën e tij për procedurë në seancën planerë, i ka kërkuar kryeparlamentares shpjegim se pse është bllokuar kërkesa e opozitës për mocion me debat në lidhje me trafikimin e lëndëve narkotike. Bardhi tha se PD ka shprehur shqetësimin që lufta e qeverisë ndaj këtij fenomeni

Read More
Politikë

“Çdo bub kur leh, do edhe të hajë”, Basha akuza të forta “Rithemelimit”: Aneks i qeverisë!

Kryetari i PD zyrtare, Lulzim Basha ka folur jashtë sallës së seancave plenare, ku ka akuzuar “Rithemelimin” në lidhje me vendimin për Olta Xhaçkën, duke thënë se ata janë aneks i qeverisë dhe se aktualisht jemi në krizë kushtetuese, ndërsa ngriti pyetjen se përse nuk e bllokojnë tani foltoren e kuvendit deputetët demokratë të grupimit

Read More