April 17, 2024
Tirana, Albania
Kulturë

Notre – Dame rilind nga hiri, katedralja rifiton pamjen ikonë 5 vite nga zjarri

Katedralja Notre-Dame e Parisit po rifiton dalëngadalë pamjen e saj ikonë, pas gati pesë vitesh punimesh rindërtimi pas zjarrit masiv që dëmtoi rëndë çatinë e saj dhe bëri që kulmi i saj të shkërmoqet. Më 15 prill 2019, një zjarr i madh shpërtheu në Notre-Dame. Flakët shkatërruan strukturën e çatisë së monumentit dhe më pas

Read More
Kulturë

Qyteti antik i Bylisit, investimet në infrastrukturë rrisin numrin e vizitorëve në park

Qyteti antik i Bylisit është një nga destinacionet më tërheqëse të turizmit kulturor në qarkun e Fierit. Të shumtë kanë qenë vizitorët, veçanërisht turistët e huaj, të cilët e kanë frekuentuar parkun arkeologjik në këtë periudhë të vitit.   Ciceroni i Parkut, Nexhmi Sulaj na tregon se përmirësimi i infrastrukturës rrugore e ka rritur ndjeshëm

Read More
Kulturë Lajmi i fundit

Zbulimi i rrallë në Kroaci, gjendet përkrenarja ilire 2500-vjeçare

Një ekip arkeologësh në Zakotorac të Kroacisë ka bërë një zbulim të madh arkeologjik pasi ka gjetur një përkrenare ilire, e cila mendohet të jetë 2500 vjeçare. Zbulimi i përkrenares është rezultat i një pune kërkimore 4 vjeçare të tumave të varreve në këtë zonë, ku janë gjetur një sasi e madhe artefaktesh të vlefshme

Read More
Kulturë

Ekspozita “Artizanët sot” shpalos detajet dhe traditën e lashtë të Elbasanit në Muzeun Etnografik

Nga thellësitë e shekujve mbërrijnë deri sot talenti popullor i punimeve artizanale, ku gratë  mbajnë gjallë traditën e paraardhësve të tyre. Në kuadër të promovimit të artizanëve të Qarkut Elbasan, në ambientet e Muzeut Etnografik nga data 5 prill deri më 25 prill po organizohet “Artizanati Sot”, ku artizanet do të shpalosin punimet e tyre,

Read More
Kulturë Lajmi i fundit

Gjenden “thesare” të reja nën rrënojat e Pompeit

Disa vepra të mrekullueshme arti janë zbuluar në një sit të ri gërmimi në Popei, qytetin e lashtë romak që u gropos në hirin e vullkanit të Malit Vezuv në vitin 79 pas Krishtit. Arkeologët thonë se afresket janë ndër më të bukurat që janë gjendur deri më tani në rrënojat e qytetit antik. Figura

Read More
Kulturë

Beteja e Koshares, tre të huajt që luftuan për të bashkuar shqiptarët

Përpos luftëtarëve shqiptarë që kishin ardhur nga të gjitha trevat për të luftuar në Koshare, kësaj beteje në radhët e UÇK-së iu kishin bashkuar edhe një francez, një italian dhe një algjerian. Po si u bë që këta tre shtetas të huaj të luftojnë për të çliruar Kosovën dhe për të bashkuar shqiptarët? Franchesko Bider,

Read More
Kulturë

Peter Stamm flet edhe shqip, kur veprat udhëtojnë bashkë me shkrimtarin në gjuhë të tjera

“Agnesa” dhe “shpërfillja e ëmbël dhe botës” pushtuan mbrëmjen e së hënës qendrën Kombëtare të librit dhe leximit ku për herë të parë Peter Stamm takohej me lexuesin shqiptar. Autori zviceran, i përkthyer në gati 30 gjuhë, vjen nga gjermanishtja në shqip falë punës së Anna Koves dhe Aleph Club. “Më vjen mirë që jam

Read More
Kulturë

Pogradeci përkujton 75 vjetorin e lindjes së piktorit Gjergji Lako

Gjergji Lako ose siç e njihnin në Pogradec me emrin e artit Skëndi, do të kishte këtë vit 75 vjetorin e lindjes por që 8 vite më parë zemra e tij do të pushonte së funksionuari, ashtu si peneli mbi telajo si pasojë e një sëmundje të rëndë. Mirëpo, edhe pse jo fizikisht, autori ka

Read More
Kulturë

Darka për “Natën e Kadrit” bashkon shqiptarët e të gjitha besimeve në Boston

Shqiptarët e gjitha besimeve fetare në Boston të SHBA-së, janë mbledhur bashkë në darkën e iftarit të shtruar për “Natën e Kadrit”. Siç shihet në postimin e mëposhtëm dhe fotot bashkëngjitur, muret e lokalit ku u shtrua darka ishin zbukuruar me fotografi të personaliteteve të kombit shqiptar dhe me flamuj të shumtë. Gjithashtu, gjatë darkës

Read More
Kulturë

Las Vegas Festival, iluzionistët dhe prestigjatorët e një truku magjik për Tiranën

Kjo fundjavë në Pallatin e Kongreseve mban emrin e Las Vegas Magic, Festival. Njerëz që fluturojnë, pasqyra magjike dhe truke të tjera të pabesueshme që tejkalojnë çdo ligj fizike apo logjike, të gjitha vijnë në Tiranë përmes gjashtë iluzionistëve, manipulatorëve, alkimistëve dhe prestigjatorëve të cilët nga shfaqjet e Las Vegasit, tanimë udhëtojnë në turin e

Read More