April 16, 2024
Tirana, Albania
Bota Lajmi i fundit

Pakti i Putinit me Ajatollahun, Irani mund të marrë sisteme mbrojtëse dhe avionë rusë për të luftuar me Izraelin

Zyrtarët ushtarakë rusë kanë mbështetur në fshehtësi Iranin me armatime dhe informacione, teksa kriza në Lindjen e Mesme Përshkallëzohet. Siç raporton “Washington Post”, në sajë të aleancës strategjike mes dy shteteve, Rusia i ka dhënë artileri Iranin, përfshi edhe antitanke dhe dronë.   Live TV   Pakti i Putinit me Ajatollahun, Irani mund të marrë

Read More
Politikë

“Ka takuar McGonigalin”, Altin Dumani reagon pas deklaratave të Ilir Metës: Kurrë, edhe emrin ia kam dëgjuar në media!

Kreu i SPAK, Altin Dumani, ka reaguar pas deklaratave publike të kryetarit të Partisë së Lirisë, Ilir Meta, sipas të cilit, Dumani ka takuar personalisht ish-agjentin e FBI, Charles McGonigal.   Në reagimin e tij, Dumani shprehet se, ai nuk e ka takuar kurrë McGonigalin, duke shtuar se nuk ka pasur asnjë arsye për ta

Read More
Aktualitet Lajmi i fundit

Mbi 23 mijë adresa IP të cenueshme, rrezik për sulme kibernetike

Me qëllim parandalimin e prekjes nga sulmet, Autoriteti Kombëtar për Certifikimin Elektronik dhe Sigurinë Kibernetike analizoi IP-të, portat lidhëse të pajisjeve teknologjike në internet në vend. AKCESK raporton se ka gjetur plotë 23 mijë e 359 IP të cenueshme, gati gjysma e të cilave në shkallë kritike. Ndaj telefonave, tabletave apo kompjuterëve të qytetarëve, bizneseve

Read More
Kosova Lajmi i fundit

Kosova mposht Serbinë, rrëzohen të gjitha amendamentet e dëmshme në Këshillin e Evropës

Kosova arrin një tjetër fitore kundër Serbisë. Në seancën pranverore të Asamblesë Parlamentare të Këshillit të Evropës, ku po shqyrtohet aplikimi i Kosovës për anëtarësim, janë rrëzuar të gjitha amendamentet e dëmshme. Kjo është konfirmuar nga delegacioni i Prishtinës, po ashtu edhe nga ai i Beogradit në Strasburg. Konfirmohet se Komisioni për Çështje Politike dhe

Read More
Aktualitet Lajmi i fundit

Arsenik, cianur e mërkur. Do monitorohet ajri dhe analizohet uji në zonën e ish-Azotikut të Fierit

Megjithëse kanë kaluar mbi tre dekada, si trashëgimi e së shkuarës komuniste në zonën e Uzinës së Nitratit të Amonit në Fier, njohur si ish-Azotiku qëndrojnë të depozituara 40 tonë lëndë kimike helmuese, përfshirë arsenikun, Cianurin apo Mërkurin.   Shëndeti i rreth 5 mijë banorë të fshatrave Zhupan, Drizë dhe Plyk rrezikohet sa nga ajri

Read More
Politikë

“Puna do të vijojë”, Salianji: Kërkesat për informacion u miratuan, t’u dërgohen institucioneve

Pavarësisht bllokimit nga socialistët, pasi braktisën mbledhjen e fundit të Komisionit Hetimor, demokrati Ervin Salianji deklaroi se puna e komisionit do të vijojë. Salianji i bëri thirrje Kuvendit që të zbatojë vendimin e ndërmjetëm të komisionit dhe të dërgojë kërkesat për informacion në të gjitha institucionet.   “Ata kanë përcaktuar që ata të jenë 11,

Read More
Sport

Bylis rikthehet në elitë, tani me synimin të shpallet kampion

Bylis u rikthye në Superligën shqiptare. Ekipi nga Ballshi me fitoren e fundit 3-2 ndaj Korabit siguroi matematikisht ngjitjen në elitë. Që në fillim të sezonit, projekti i kësaj skuadre, u prezantua ambicioz, serioz dhe premtues për të ardhmen.   Ndërsa tani kur kanë mbetur dhe 4 javë nga fundi, skuadra siguroi biletën për në

Read More
Lifestyle

Nga kokrra në filxhan, a e dini se kafeja është kundër plakjes?

Studimet e fundit konfirmojnë se kafeja është një aleat kundër plakjes së lëkurës falë vetive të saj antioksiduese dhe anti-inflamatore.   Nëse deri më tani fokusi i ekspertëve ishte kryesisht tek ushqimet, ky studim donte të fokusonte vëmendjen tek efektet që mund të kenë disa pije, si kafeja, alkooli dhe pijet me sheqer, në plakjen

Read More
Politikë

Berisha mbetet jashtë, Kuvendi: Nuk ka qenë anëtar i Grupit Parlamentar të PD

Gazment Bardhi bëri një hap pas gjatë javës së shkuar duke anuluar të gjitha vendimet e firmosura prej tij, kur ndiqte vullnetin e Lulzim Bashës, për përjashtimet e deputetëve të Rithemelimit nga Grupi Parlamentar i PD në Kuvend. Pavarësisht se shkresa e tij e depozituar në Kuvend revokonte çdo masë ndëshkimore për ligjvënësit, Sali Berisha

Read More
Kronikë Lajmi i fundit

3-vjeçari “rrëmbehet” nga gjyshi në Durrës! Nëna denoncon në polici: S’di ku e kam fëmijën tim

Prej katër ditësh një fëmije 3 vjeç në Durrës është marrë nga gjyshërit nga ana e babait dhe nuk i është kthyer nënës. Nëna e 3-vjeçarit që mbahet i fshehur nga gjyshërit e tij ka kërkuar me lot në sy nga uniformat blu të gjejnë se ku ndodhet i mituri. “Jam e shqetësuar. Nuk e

Read More