April 17, 2024
Tirana, Albania
Lajmi i fundit Sociale

Skemë e re vaksinimi, dy doza shtesë për “kollën e mirë”, në moshat 6 dhe 13 vjeç

Rritja e rasteve me “Kollën e Mirë” do të ndryshojë skemën e vaksinimit në Shqipëria. Edhe dy doza shtesë kundër Pertusis do të hyjnë në kalendarin e detyruar të vaksinimit. Komiteti i ekspertëve të vaksinimit ka rekomanduar futjen e dozave përforcuese në moshën 6 dhe 13 vjeç, krahas katër të tjerave që kryen në dy

Read More
Sociale

Më mirë të dish apo të kesh? Shqipëria, pjesë e hartës globale të popullatave të “edukuara financiarisht”

Më mirë të dish apo të kesh? Kjo pyetje që duket si lojë fjalësh që shpesh na është bërë në fëmijëri, ka marrë përgjigje nga disa prej njerëzve më të pasur në botën e sotme kapitaliste. “Investimi më i mirë që mund të bëni është në veten tuaj… Sa më shumë të mësoni, aq më

Read More
Sociale

“I Sigurt në Shkollë”, projekti slloven që vendos në fokus udhëtimin e sigurt të fëmijëve

“Safer to School”, është projekti më i ri i cili pritet të implementohet në shkollat e vendit për të rritur sigurinë e fëmijëve gjatë kohës që frekuentojnë këto ambiente.   Projekti slloven, vjen në Shqipëri, pas evidentimit të problemeve të shumta në transportin rrugor, më synim, ruajtjen e shëndetit, kryesisht të fëmijëve.   “I sigurt

Read More
Lajmi i fundit Sociale

Më shumë të prekur nga Parkinsoni? Plakja e popullsisë dhe ndotja po shtojnë sëmundjet neurologjike

Plakja e popullsisë shqiptare po shoqërohet me rritje të sëmundjeve neurologjike. Sot mjekët po konstatojnë më shumë pacientë që vuajnë nga demenca, Alzaimer apo Parkinsoni.   Edhe pse në vendin tonë nuk ka një regjistër të saktë për sëmundshmërinë, referuar statistikave botërore 1% e popullsisë tonë vuan nga Parkinsoni.   Në ditën botërore të kësaj

Read More
Sociale

Uji i ndotur po than të mbjellat dhe sëmur bagëtitë, banorët ngrihen në protestë

Banorë të fshatrave Darzezë dhe Povelçë në bashkinë e Fierit kanë protestuar në lidhje me problemet që u sjellin ujërat e ndotur të kolektorit kryesor që kalon në këto fshatra dhe që përdoret si për vaditjen e tokave bujqësore ashtu edhe për të pirë bagëtitë. Duke qenë se ankesat e tyre kanë rënë në vesh

Read More
Sociale

Shfaqet “kolla e mirë”. Duket si grip i zgjatur apo alergji, fëmijë të prekur e të shtruar në spital

Nëse keni kollë të fortë dhe që  ju zgjat mbi 2-3 javë, mund të jeni prekur nga sëmundja e “Kollës së Mirë”. Muajt e fundit mjekët po konstatojnë praninë e Pertusis, kryesisht në moshat pediatrike. Fillimisht mund të duket si grip apo alergji e stinës, por kolla agresive dhe shumë e zgjatur është ajo që

Read More
Sociale

Pa shkollë e ambulancë, të moshuarit në Kalenjë sfidojnë harresën nga braktisja

Koha ka mbetur në vend në Kalenjë të Mallakastrës sa i takon investimeve në infrastrukturë dhe shërbime. Por nuk mund të thuhet e njëjta gjë për braktisjen, e cila ka ecur me ritme të frikshme. Dikur me mbi 150 familje, sot Kalenja numëron vetëm disa të moshuar. Dhe ato që kanë guxuar për të qëndruar

Read More
Sociale

“Mesazhet te Kroi i Lotëve”, burimi që bashkonte shqiptarët e ish-Jugosllavisë

Vitit 1948, pas prishjes se marrëdhënieve me ish-Jugosllavinë komuniste, shënoi vendosjen e kufirit të hekurt mes shqiptarëve të malësisë së Hasit. Banorët e Gorozhupit të Hasit në Kosovë dhe ato të Pogajve të Hasit në Shqipëri edhe pse kishin krijuar lidhje familjare u ndanë dhe nuk lejoheshin të takoheshin me njëri-tjetrin. Mirëpo, “Kroi i lotëve”,

Read More
Sociale

‘Metro’: Zbuloni Shqipërinë, një nga destinacionet parajsë më të përballueshme në Evropë

Shumë pranë Greqisë dhe Italisë, Shqipëria po bëhet një nga vendet më tërheqëse për pushime në Evropë, shkruan Ella Glover në të përditshmen britanike “Metro”. Ende i pacënuar, ky vend ballkanik me 2,8 milionë banorë është një nga destinacionet më të përballueshme në Evropë. Me plazhe verbuese, peizazhe të bukura, kuzhinë të larmishme dhe vendas

Read More
Sociale

Krijohet Shoqata e Blegtorëve Prodhues të Qumështit: Platformë mbështetëse për të gjithë fermerët

Fermerët në Shqipëri janë bërë bashkë për të themeluar Shoqatën e Blegtorëve Prodhues të Qumështit. Kjo shoqatë është krijuar në bashkëpunim me fermerët e jugut dhe të veriut, ndërkohë që synon të jetë një platformë mbështetëse për të gjithë ata që jetojnë dhe varen nga blegtoria. BPQ kërkon të adresojë sfidat kryesore me të cilat përballet komuniteti

Read More