April 17, 2024
Tirana, Albania
Kosova Lajmi i fundit

Vuçiç hakmerret për KiE, ndalohen qindra kosovarë në kufij, mes tyre zv.drejtori i policisë

Mbi 300 shtetas kosovarë janë ndaluar në pikat kufitare që lidhin Kroacinë me Serbinë dhe Hungarinë me Serbinë, nga ajo që është cilësuar si hakmarrje ndaj avancimit të aplikimit të Kosovës në Këshillin e Evropës.   Qytetarëve iu janë marr dokumentet personale si dhe ato të mjete për t’iu pamundësuar edhe kthimin mbrapsht. Disa prej

Read More
Kosova Lajmi i fundit

Shantazhonin gratë dhe vajzat në rrjetet sociale, arrestohet një prej administratorëve të një grupi në “Telegram”

Prokuroria Themelore në Prishtinë thotë se me urdhër të saj është arrestuar një person, i cili dyshohet të jetë një prej administratorëve të grupit në Telegram të emërtuar “Albkings”. “Është arrestuar fillimisht i dyshuari dhe me vendim të Prokurorit të Shtetit është ndaluar për 48 orë njëri nga administratorët e grupit në fjalë, për shkak

Read More
Kosova Lajmi i fundit

Serbia bllokon shqiptarët e Kosovës edhe në kufirin me Hungarinë

Ministria e Jashtme dhe ajo e Brendshme kanë bërë të ditur se shqiptarët e Kosovës janë bllokuar edhe në kufirin mes Serbisë dhe Hungarisë. Në një deklaratë, Ministria e Jashtme, apelon te të gjithë qytetarët që janë në lëvizje të evitojnë me çdo kusht kalimin nëpër Serbi dhe të ndjekin me vëmendje situatën. “Më 16

Read More
Kosova Lajmi i fundit

Hakmarrja me “pengmarrje” e Vuçiç, Kosova apel qytetarëve: Shmangni me çdo kusht kalimin në Serbi!

Ministria e Jashtme dhe ajo e Brendshme në Kosovë, kanë lëshuar një apel urgjent për të gjithë qytetarët, për shkak të hakmarrjes së Beogradit pas votës pro në Asamblenë Parlamentare për anëtarësim në Këshillin e Evropës. “Pas situatës së krijuar në pikat kufitare në Serbi dhe ndaljes arbitrare të qytetarëve të Kosovës në vendkalime kufitare,

Read More
Kosova Lajmi i fundit

Policia serbe bllokon autobusët e Kosovës në kufirin me Kroacinë, 300 qytetarë prej mesnatës në rrugë

Sekretari i zyrës ndërlidhëse të Kosovës në Beograd, Fatmir Haxholli tha se nga mesnata Serbia po i mban të bllokuar mbi 300 qytetarë të Kosovës në kufirin e saj me Kroacinë, raporton Gazeta Express. Haxholli tha se “në hakmarrje dhe nervozizëm absurd” nga votimi i mbrëmshëm në Asamblenë Parlamentare pro anëtarësimit të Kosovës në Këshillin e

Read More
Kosova Lajmi i fundit

Votimi në Asamblenë Parlamentare, Rama: Hapi i fundit historik për Kosovën, në maj në Komitetin e Ministrave

Kryeminsitri Edi Rama iu është bashkuar urimeve të liderëve të vendit pasi Asambleja e Këshillit të Europës votoi “pro” anëtarësimit të Kosovës në KiE.   Votimin e sotëm, Rama e cilëson si historik, teksa shton se tashmë hapi i fundit për Kosovën do të jetë në maj, në Komitetin e Ministrave.   Në këtë të

Read More
Kosova Lajmi i fundit

KiE voton pro Kosovës! Asambleja Parlamentare mbështet anëtarësimin e Kosovës

Kosova ka hedhur një hap të rëndësishëm historik për aderimin në institucionin më të rëndësishëm të Europës, Këshilli i Europës. Kosova arriti të marrë një mbështetje maksimale nga deputetët e Asamblesë Parlamentare. Pro Kosovës votuan 171 deputetë, kundër votuan 29 dhe 11 të tjerë abstenuan.   Asnjë nga amendamentet e propozuara nga Serbia kundër hyrjes

Read More
Kosova Lajmi i fundit

Kosova mposht Serbinë, rrëzohen të gjitha amendamentet e dëmshme në Këshillin e Evropës

Kosova arrin një tjetër fitore kundër Serbisë. Në seancën pranverore të Asamblesë Parlamentare të Këshillit të Evropës, ku po shqyrtohet aplikimi i Kosovës për anëtarësim, janë rrëzuar të gjitha amendamentet e dëmshme. Kjo është konfirmuar nga delegacioni i Prishtinës, po ashtu edhe nga ai i Beogradit në Strasburg. Konfirmohet se Komisioni për Çështje Politike dhe

Read More
Kosova Lajmi i fundit

Vritet një tjetër grua në Kosovë, autor dyshohet bashkëshorti i saj

Një tjetër ngjarje e rëndë është regjistruar në Kosovë, ku një grua është vrarë dhe dyshohet se autor është bashkëshorti i saj. Ngjarja ka ndodhur në Pejë, ku mësohet se autori i dyshuar është arrestuar nga Policia. “Kryeprokurorit dhje Prokurori i krimeve të rënda së bashku me të gjitha njësitet policore relevante janë në vendin

Read More
Kosova Lajmi i fundit

Irani përdori dronët Shahed që i ka edhe Serbia, Kurti mbledh Këshillin e Sigurisë

Kryeministri Albin Kurti mblodhi Këshillin e Sigurimit, gjatë mbrëmjes së të dielës. Temë kryesore ishte sulmi i Iranit ndaj Izraelit si dhe implikimet e mundshme për paqen dhe sigurinë globale dhe rajonale.   Qeveria Kurti e dënoi menjëherë sulmin e Teheranit, duke e cilësuar si akt të paprecedent që paraqet rrezik për destabilizimin e Lindjes

Read More