April 17, 2024
Tirana, Albania
Aktualitet Lajmi i fundit

“Zyrtarë policie punojnë me krimin”, Balla ia kthen Dumanit: Asnjë dekonspirim, na besojnë partnerët

Një pyetje mbi bashkëpunimin mes Policisë së Shtetit dhe Prokurorisë në luftën kundër kriminalitetit, i dha mundësinë Taulant Ballës t’i kthente përgjigje Altin Dumanit, i cili vetëm pak ditë më parë kishte folur për lidhje të uniformave blu me krimin e organizuar.   “Sa i përket bashkëpunimit me Prokurorinë e Posaçme gjej rastin të them

Read More
Aktualitet Lajmi i fundit

Kryeprokurori Çela: Gjatë 2023, u përgjuan 2492 subjekte! Kemi mungesë prokurorësh!

Kryeprokurori Olsian Çela gjatë raportimit para  Këshillit të Lartë të Prokurorisë ka bërë me dije se janë përgjuar nga prokuroria 2492 persona, në kuadër të hetimeve paraprake. “Gjatë vitit 2023 është përdorur përgjimi i komunikimeve elektronike nga prokurorët në fazën e hetimeve paraprake si mjet për sigurimin e provës në 514 procedime penale. Është realizuar

Read More
Aktualitet Lajmi i fundit

Parashikimi i motit/ Reshje shiu dhe dëborë në zonat malore, si do variojnë temperaturat

Sipas MeteoAlb, si pasojë e depërtimit të një mase të ftohtë me origjinë nga Veriu i Europës drejt Ballkanit do të sjellë në vendin tone mot të paqëndrueshëm ku vranësirat dhe shirat do të jenë dominante herë pas here shirat do të jenë rrebeshe si edhe në formë shtrëngate. Nuk do të mungojnë gjithashtu intervale

Read More
Aktualitet Lajmi i fundit

5 vjet pas tërmetit në Durrës, ende pa shtëpi dhe pa bonus qiraje. Në protestë 40 familje

Një nga pallatet pranë Tregut Industrial në Durrës është ende dëshmi e tërmetit shkatërrimtar të 26 nëntorit, por dhe e burokracive të pafundme të pushtetit vendor. Kanë kaluar 5 vjet nga tërmeti dhe pallati i shpallur i pabanueshëm ende nuk ka hyrë në rikonstruksion apo rindërtim. 40 familjet që kanë lënë apartamentet e dëmtuara vijojnë të jetojnë

Read More
Aktualitet Lajmi i fundit

Sulmet kundër SPAK, Ambasada e SHBA: Jemi në krah të profesionistëve, që synojnë t’i japin fund pandëshkueshmërisë!

Ambasada e Shteteve të Bashkuara të Amerikës në Tiranë ka vlerësuar qëndrimin dhe dënimin nga ana e KLP, lidhur me sulmet që janë bërë kundrejt SPAK. Në reagimin në platformën X, ambasada e SHBA në Tiranë, thekson se Shtetet e Bashkuara të Amerikës janë në krah të qytetarëve shqiptarë që mbështesin institucionet e reja të

Read More
Aktualitet Lajmi i fundit

Dënimi i Alfred Belerit, gjykata zbardh vendimin. Përgjimi që “fundosi” fituesin e Himarës

Gjykata e Posaçme ka zbardhur vendimin e arsyetuar me të cilin mbylli për 2 vjet pas hekurave Alfred Belerin, si fajtor për “korrupsion në zgjedhje”. Në vendimin prej 90 faqesh, të siguruar nga A2 CNN, treshja gjykuese arsyeton se Alfred Beleri dhe i bashkëpandehuri i tij Pandeli Kokaveshi e kanë konsumuar veprën penale mes veprimeve

Read More
Aktualitet Lajmi i fundit

Mbi 23 mijë adresa IP të cenueshme, rrezik për sulme kibernetike

Me qëllim parandalimin e prekjes nga sulmet, Autoriteti Kombëtar për Certifikimin Elektronik dhe Sigurinë Kibernetike analizoi IP-të, portat lidhëse të pajisjeve teknologjike në internet në vend. AKCESK raporton se ka gjetur plotë 23 mijë e 359 IP të cenueshme, gati gjysma e të cilave në shkallë kritike. Ndaj telefonave, tabletave apo kompjuterëve të qytetarëve, bizneseve

Read More
Aktualitet Lajmi i fundit

Arsenik, cianur e mërkur. Do monitorohet ajri dhe analizohet uji në zonën e ish-Azotikut të Fierit

Megjithëse kanë kaluar mbi tre dekada, si trashëgimi e së shkuarës komuniste në zonën e Uzinës së Nitratit të Amonit në Fier, njohur si ish-Azotiku qëndrojnë të depozituara 40 tonë lëndë kimike helmuese, përfshirë arsenikun, Cianurin apo Mërkurin.   Shëndeti i rreth 5 mijë banorë të fshatrave Zhupan, Drizë dhe Plyk rrezikohet sa nga ajri

Read More
Aktualitet Lajmi i fundit

Rebeshe shiu, stuhi e shkarkesa, Agjencia Kombëtare e Mbrojtjes Civile jep njoftimin e rëndësishëm për Shqipërinë

Parashikimi nga ekspertët e Instituti i Gjeoshkencave tregon se gjatë ditës së nesërme, datë 17.04.2024 parashikohen reshje shiu të herëpashershme me intensitet të ulët dhe lokalisht mesatar në pjesën më të madhe të territorit prej orëve të mesnatës. Në orët e para të ditës parashikohen reshje shiu në formën e rrebeshe të shpejta dhe stuhi

Read More
Aktualitet Lajmi i fundit

Ambasadorja e Shqipërisë në Izrael rrëfen orët e sulmit nga Irani, sa shqiptarë u prekën

Ambasadorja e Shqipërisë në Izrael, Meri Kumbe, ka rrëfyer në emisionin “Debat” në A2CNN, orët e sulmit me dronë dhe raketa nga Irani.   Ajo tha se stafi i Ambasadës ka qëndruar brenda rezidencave sipas udhëzimeve nga organet e sigurisë, ndërsa kanë koordinuar shtetasit e tjerë shqiptarë që ndodheshin për punë dhe turizëm që të

Read More