April 17, 2024
Tirana, Albania
Kronikë Lajmi i fundit

“Më detyroi gangsteri që arrestova”, ish-polici shqiptar kapet në shtëpi bari në Skoci

Dy vite pas hekurave do të duhet të qëndrojë një ish-efektiv policie nga Shqipëria, pasi u arrestua nga policia britanike në Livingston të Skocisë gjatë një operacioni kundër fermave të kanabisit.   Ish-polici Igli Duka u burgos pasi policia gjeti qindra bimë kanabisi të kultivuara në një njësi industriale në West Lothian, në shtator të

Read More
Kronikë Lajmi i fundit

Kërkuan lirimin nga ‘arresti shtëpiak’, Apeli i GJKKO lë në fuqi vendimin për Berishën dhe Malltezin

Apeli i Gjykatës së Posaçme Anti-korrupsion ka rrëzuar kërkesën e ish-kryeministrit Sali Berisha dhe dhëndrit të tij Jamarbër Malltezi, për revokimin e masës së sigurisë ‘arrest në shtëpi’. Vendimi ndaj Berishës dhe Malltezit është marrë me trup gjykues monokratik të përbërë nga gjyqtarja Iliriana Olldashi. Njoftimi i Apelit të GJKKO: Gjykata e Posaçme e Apelit

Read More
Kronikë Lajmi i fundit

Vrasja e 15-vjeçarit Fatjon Bici në Gramsh, Prokuroria: 12 vite burg për autorin e mitur

Është mbajtur sot seanca e radhës ndaj adoleshentëve të Gramshit. Prokuroria dha pretencën për 4 të miturit të përfshirë në ngjarjen ku mbeti i vrarë Fatjon Bici. Prokurori kërkoi 12 vjet burg për Orgito Çarçiu i dyshuar si autori i vrasjes. Gjithashtu, prokurori kërkoi nga 10 dhe 8 vite burg për bashkëpunëtorët e tij. Prokuroria

Read More
Kronikë Lajmi i fundit

GJKKO kalon për gjykim dosjen për ish-kreun e Bashkisë së Durrësit, Vangjush Dako

Gjykata e Posaçme kalon për gjykim dosjen në ngarkim të ish-kryebashkiakut të Durrësit, Vangjush Dakos dhe ish-zyrtarëve të tjerë. Seancën e kaluar u paraqit ekspertiza e re nga SPAK, e cila e ka përllogaritur dëmin për projektin e promenadës bregdetare. Prej 27 shkurtit, Dako ndodhet në arrest shtëpie pasi iu ndryshua masa e sigurisë, për

Read More
Kronikë Lajmi i fundit

Pjesë e një grupi kriminal, pranga 46-vjeçarit për llogari të Italisë

Një 46-vjeçar, pjesëtar i një grupi kriminal për trafikim të heroinës është arrestuar në Kavajë me qëllim ekstradimi drejt Italisë. Gjykata e Katanzaros, Itali, në korrik të 2023 i ka caktuar masën e sigurisë “Arrest në burg”, për veprën penale “Pjesëmarrja në grup kriminal, me qëllim trafikimin e narkotikëve”, parashikuar nga Kodi Penal i Italisë.

Read More
Kronikë Lajmi i fundit

Gjyshi kyç gojën, asnjë fjalë për vendndodhjen e nipit 3-vjeçar/ Policia e Durrësit vijon kërkimet, ende asnjë rezultat

Policia e Durrësit dhe ajo e Kukësit vijojnë kërkimet për gjetjen e 3-vjecarit. Burime nga policia e Durrësit thanë se janë ushtruar kontrolle në disa banesa në zonën e kënetës ku edhe familja Gjuni banon dhe ka të afërm, por asnjë gjurme nga 3-vjeçari dhe gjyshja e tij. Gjithashtu, policia e Kukësit ka ushtruar disa kontrolle

Read More
Kronikë Lajmi i fundit

3-vjeçari “rrëmbehet” nga gjyshi në Durrës! Nëna denoncon në polici: S’di ku e kam fëmijën tim

Prej katër ditësh një fëmije 3 vjeç në Durrës është marrë nga gjyshërit nga ana e babait dhe nuk i është kthyer nënës. Nëna e 3-vjeçarit që mbahet i fshehur nga gjyshërit e tij ka kërkuar me lot në sy nga uniformat blu të gjejnë se ku ndodhet i mituri. “Jam e shqetësuar. Nuk e

Read More
Kronikë Lajmi i fundit

E rëndë në Elbasan, nëna denoncon në polici dy burra, dyshohet se kanë kryer marrëdhënie me djalin e saj 31-vjeçar me aftësi të kufizuara

Policia e Elbasanit njofton se ka ndaluar një 44-vjeçar dhe një 59-vjeçar, pasi dyshohet se kanë kryer marrëdhënie me një 31-vjeçar me aftësi të kufizuara. Denoncimi në polici është bërë nga nëna e të riut të abuzuar, e cila ka thënë se dy burrat kanë kryer marrëdhënie seksuale me të birin. “Specialistët për Hetimin e

Read More
Kronikë Lajmi i fundit

Trafik droge në Europë, SPAK sekuestron 10 llogari bankare e 7 troje të 3 vëllezërve Hoxha

SPAK vendosi nën sekuestro 10 llogari bankare, me 94 mijë euro dhe 145 mijë lekë në total dhe 7 sipërfaqe trualli në pronësi të 3 vëllezërve nipit të tyre, pas dyshimeve se janë siguruar nga aktiviteti kriminal. Prokuroria e Posaçme tha se pasuritë në fjalë i përkasin vëllezërve Zamir, Vladimir, Dilaver, Mentor dhe nipit Alfonc

Read More
Kronikë Lajmi i fundit

Kapet me drogë familjari i një të burgosuri në burgun e Drenovës

Një familjar i një të burgosuri në burgun e Drenovës ka rënë në prangat e policisë, pasi u kap me lëndë narkotike. Burime  bëjnë me dije se shtetasi me iniciale O. K. ka shkuar në burg për të futur një çantë me ushqime për një të paraburgosur që rezulton të jetë kushëriri i tij. Gjatë

Read More