April 17, 2024
Tirana, Albania
Sport

Dhuna në fushë, procedohen penalisht 4 futbollistë nga Erzeni dhe Partizani

Ndeshja ndërmjet Erzenit dhe Partizanit në kampionatin e 21-vjeçarëve përfundoi mes grushteve dhe dhunës masive.   Incidentet në Shijak, ndërmjet lojtarëve të dy skuadrave, u shoqëruan me procedim penal në gjendje të lirë për katër prej futbollistëve nga të dyja ekipet.   Policia theksoi se nuk ishte njoftuar për zhvillimin e këtij aktiviteti. Veprat penale

Read More
Lajmi i fundit Sport

Akademia e Manchester City në Durrës, Rama: Kampus serioz dhe ekselence në të gjitha aspektet!

Kryeministri Edi Rama ka qenë pjesë e aktivitetin për prezantimin e projektit të kampusit sportiv, “Akademia e Manchester City në Durrës”. Gjatë fjalës së tij Rama nënvizoi se është arritur një kontratë ekskluzive për rajonet e Ballkanit Perëndimor, ndërsa vlerësohet këtë Akademi si një shtysë frymëzuese për të rinjtë. “Më vjen mirë që arritëm jo

Read More
Sport

Ndizet flaka olimpike, pishtarë nga lojërat olimpike të kaluara të ekspozuara në Olimpin e lashtë

65-vjeçari Stratos Klimou ka 40 vjet që mbledh pishtarë olimpikë. Që daton nga Lojërat e Berlinit të vitit 1936, koleksioni i tij është në ekspozitë në bashkinë e Olimpias së lashtë, ku u ndez flaka për lojërat e Parisit 2024. Nëpunësi civil, i cili punon në departamentin e Sportit në Ministrinë e Kulturës, ka çuar

Read More
Sport

Bylis rikthehet në elitë, tani me synimin të shpallet kampion

Bylis u rikthye në Superligën shqiptare. Ekipi nga Ballshi me fitoren e fundit 3-2 ndaj Korabit siguroi matematikisht ngjitjen në elitë. Që në fillim të sezonit, projekti i kësaj skuadre, u prezantua ambicioz, serioz dhe premtues për të ardhmen.   Ndërsa tani kur kanë mbetur dhe 4 javë nga fundi, skuadra siguroi biletën për në

Read More
Lajmi i fundit Sport

Frikë në Udinese-Roma, Ndicka me problem në zemër shembet në fushë, ndeshja pezullohet

Momente frike në ndeshjen Udinese – Roma, e cila u pezullua nga arbitri në minutën e ’72, pasi mbrojtësi i verdhekuqve Evan Ndicka, i cili vuan nga një sëmundje u shemb në fushë.   Ivoriani u shpëtua nga shokët e tij të skuadrës, me Svilar që kuptoi se çfarë po ndodhte dhe tërhoqi vëmendjen e

Read More
Sport

Leverkusen shkurorëzon Bayern Mynich pas 10 vitesh, supergoli i Xhakës vulos titullin kampion

Festival golash në “BayArena” për të kurorëzuar një sezon të artë nga Bayern Leverkusen në Bundesligën gjermane dhe që thyen hegjemoninë e Mynihut të vendosur për një dekadë rresht.   Djemtë e Xabi Alonso triumfojnë kështu në garën për titullin kampion në Gjermani, duke marrë trepikëshin final me një fitore në shtëpi përballë Werder Bremen.

Read More
Lajmi i fundit Sport

Elbasani mposht Apoloninë dhe ngjitet në Superiore, por festa është e paplotë pa tifozët

Elbasani ka mposhtur Apoloninë me rezultatin minimal 1-0 duke u ngjitur kështu zyrtarisht në Superiore. Goli i vetëm i sfidës u realizua nga Hoxhaj në minutën e 84′ të sfidës. Ai bën heroin për skuadrën e tij duke i dhuruar 3 pikë të arta. Kështu verdheblutë festojnë ngjitjen në Superiore, por festa nuk është e

Read More
Lajmi i fundit Sport

E rëndë në Sarandë, ndërron jetë në fushën e lojës Fredi Mërkuri

Një ngjarje e rëndë është regjistruar në Sarandë këtë të shtunë ku një ish-futbollist i ekipit të Butrintit ndërroi jetë gjatë një ndeshje futbolli. Bëhet fjalë për ish-portierin Fredi Mërkuri, i cili mendohet se ka pësuar një atak kardiak rreth orës 18:10, në stadiumin “Andon Lapa”, duke luajtur gjatë një ndeshjeje miqësore mes veteranëve. Grupi

Read More
Sport

Bardheblutë fitojnë mes polemikave e vështirësive me vendin e fundit!

Tirana fiton mes polemikave përballë Kukësit. Bardheblutë triumfuan 1-0 kundër Kukësit të vendit të dytë, falë golit të Kristal Abazajt dy minuta përpara fundit. Pa fat skuadra verilindore, që goditi dy herë traversën me Beshirajn dhe Adetolën, ndërkohë që ekipit të Bledar Devollit iu mohua edhe një penallti e pastër në kontaktin Deliu-Salami. Kryesori Olsid

Read More
Sport

Hartohet modeli i ri i qeverisjes së Ligave Europiane të Futbollit, pritet miratimi…

I zgjedhur president i Federatës së Ligave Evropiane të futbollit, dhjetorin e kaluar, Pedro Proença, së bashku me bordin e drejtorëve, miratuan këtë të premte një model të ri qeverisjeje, i cili do të dorëzohet për miratim në Asamblenë e Përgjithshme, më 26 prillin e ardhshëm. Ndryshimi, i cili nënkupton një ripërcaktim të statuteve të

Read More