June 5, 2024
Lajmi i fundit Sport

“Ringjallja” e futbollit italian, vitin e ardhshëm Seria A përfaqësohet me 5 ekipe në Champions

Pas përfundimit të çerekfinaleve në Kupat e Europës, futbolli italian është në festë. Nga sezoni i ardhshëm Serie A do të përfaqësohet me 5 ekipe në Champions League, ndërsa italianët kanë nisur të ëndërrojnë edhe për një ekip të gjashtë.

 

Gjithçka pas kualifikimit te Atalantës dhe Romës në gjysmëfinalet e Europa League, dhe suksesit te Fiorentinës në Conference League. Tre ekipe që luajnë për finalen në dy turnetë kontinentalë bënë që Serie A të marrë zyrtarisht kreun e renditje së UEFA-s.

 

Italianët kanë bërë dhe një tjetër skenar që mund ti përfaqësojë me 6 ekipe në Champions League. Kjo ndodh vetëm nëse Roma apo Atalanta arrijnë të bëjnë për vete trofeun e Europa League, duke u pozicionuar deri në vendin e pestë në Serie A.