May 27, 2024
Bota Lajmi i fundit

VIDEO / Ja momenti kur Izraeli ekzekuton komandantin e lartë të Hezbollahut

Ky është momenti kur Izraeli ekzekuton një komandant të lartë të Hezbollahut në një sulm ajror preciz mbi makinën e tij në Liban. Forcat izraelite të mbrojtjes (IDF) thanë në një deklaratë se sulmi në Libanin jugor vrau Hussein Ali Azqul, një operativ ‘i rëndësishëm’ në njësinë e mbrojtjes ajrore të Hezbollahut.

Pamjet tregojnë një makinë duke ecur përgjatë një rruge përpara se një raketë godet automjetin, i cili shpërthen menjëherë në zjarr.

Media shtetërore dhe dëshmitarët thanë se sulmi ndodhi në zonën e Adloun, midis qyteteve bregdetare të Sidonit dhe Tiros, rreth 25 milje në veri të kufirit me Izraelin. IDF tha se Azqul ishte “përfshirë në planifikimin dhe ekzekutimin e sulmeve terroriste kundër Izraelit”.

Grupi militant libanez Hezbollah dhe grupet aleate janë përleshur me forcat izraelite përgjatë kufirit për më shumë se gjashtë muaj në sfondin e luftës së Izraelit kundër Hamasit në Rripin e Gazës. Që nga tetori, sulmet izraelite kanë vrarë rreth 270 luftëtarë të Hezbollahut, si dhe rreth 50 civilë.

Nga ana tjetër, sulmet me raketa dhe dron të Hezbollahut kanë vrarë rreth një duzinë ushtarë izraelitë dhe gjysmën e më shumë civilëve. Granatimet kanë zhvendosur dhjetëra mijëra në secilën anë.

Kjo vjen pasi  lufta Izrael-Hamas hyri sot në ditën e saj të 200-të me frikën e rritjes së një pushtimi izraelit në jug të mbipopulluar të Rripit të Gazës, mes thirrjeve për lirimin e pengjeve.