May 27, 2024
Bota Lajmi i fundit

Suedia bën lëvizjen e parë si pjesë e NATO-s

Suedia do të dërgojë një batalion në Letoni vitin e ardhshëm për të kontribuar në forcën ndërkombëtare të NATO-s në vendin baltik, i cili kufizohet me Rusinë, njoftoi sot kryeministri suedez Ulf Kristerson. Ky është kontributi i parë i trupave të shpallur nga vendi nordik që kur u bashkua me NATO-n në mars. Christerson tha në janar se Suedia ka të ngjarë të dërgojë një batalion në Letoni për të forcuar praninë e NATO-s.

“Këtë mëngjes qeveria i besoi zyrtarisht Forcave të Armatosura Suedeze detyrën e planifikimit dhe përgatitjes së pjesëmarrjes suedeze të një batalioni të vogël të motorizuar në forcat tokësore të NATO-s në Letoni,” tha Christerson gjatë një konference për shtyp me homologen e tij letoneze, Evika Silina.

Gjithashtu ky batalion, i cili do të funksionojë për gjashtë muaj, do të përbëhet nga 400 deri në 500 ushtarë.