April 12, 2024
Tirana, Albania
Aktualitet Denonco Lajmi i fundit Më të lexuarat

Skandali i “TIMS”, kush janë dy drejtuesit e lartë nën hetim nga SHISH dhe pse AMP zvarrit procedurën?

Disa ditë më parë, opinioni publik u trondit nga një ngjarje tepër e rëndë shtetërore, që ka të bëjë me sigurinë e qytetarëve shqiptarë, veprim ky i orkestruar nga brenda institucionit që duhet të mbrojë jo vetëm sigurinë tonë fizike, por edhe atë kibernetike, pikërisht Policia e Shtetit. Ishte shefi i IT-ve të Policisë së

Read More
Aktualitet

“SPAK të mos hetojë veprat penale me 50 mijë lekë, Dumani: Të rritet kufiri i shifrës së korrupsionit

Kreu i SPAK, Altin Dumani ka bërë disa propozime për ndryshime sa i përket kompetencave të këtij institucioni të drejtësisë. Në raportimin para Këshillit të Lartë të Prokurorisë, Dumani tha se kufiri i shifrës së korrupsionit, që hetohet nga SPAK aktualisht, 50 mijë lekë, duhet të jetë edhe më i lartë. Ndërkohë, teksa kërkon më

Read More
Aktualitet

Dumani: 221 hetime për korrupsion! 18 zyrtarë të lartë, të pandehur! 41 mln euro pasuri e sekuestruar

Përpara trupës së KLP-së, kreu i SPAK, Altin Dumani ka bërë bilancin e institucionit që ai drejton përgjatë 2023. Dumani ka vënë theksin se SPAK është një institucion i besueshëm në sytë e aleatëve, e ndërsa tha se në 2023 është arritur një rritje cilësore “Për 2023 SPAK ka njohur një rritje cilësore, këto të

Read More
Aktualitet Lajmi i fundit

Dumani: Institucionet nuk raportojnë korrupsionin! Kemi mungesë të hetuesve

Gjatë raportimit para Këshillit të Lartë të Prokurorisë, kreu i SPAK, Altin Dumani ka shtruar disa nga problematikat që përballet institucioni që ai drejton, Pikë së pari, Dumani ka vënë theksin se përveç Policisë së Shtetit, asnjë institucion tjetër, qoftë në nivel qendror ashtu edhe lokal, nuk raportojnë për veprën e “korrupsionit” apo paligjshmëri të

Read More
Politikë

Kallëzimi i Metës, vjedhja tek Partia e Lirisë, Prokuroria e Tiranës regjistron hetim

Prokuroria e Tiranës ka regjistruar një hetim penal mbi kallëzimin e bërë nga kreu i Partisë së Lirisë, Ilir Meta, për vjedhjet e një pajisjeje elektronike, DVR, dhe dëmtimin e rrjeteve kabllore në selinë e kësaj partie. Burime pranë prokurorisë bënë me dije se hetimi është regjistruar pa emra personash të dyshuar. Në kuadër të

Read More