April 18, 2024
Tirana, Albania
Bota Lajmi i fundit

Sulm i armatosur në një fshat në Kongon Lindore, të paktën 25 viktima

Numri i të vdekurve nga një sulm në një fshat në provincën lindore të Iturit të Republikës Demokratike të Kongos u rrit në 25 të dielën, tha një shef lokal dhe udhëheqës i shoqërisë civile, pasi një zëdhënës i qeverisë dhe një dokument i OKB-së konfirmuan sulmin. Grupi i Kooperativës për Zhvillimin e Kongos (CODECO),

Read More
Bota Lajmi i fundit

Aksident i rëndë në Bolivi, kamioni përplaset kokë më kokë me autobusin, 14 viktima

Një aksident i rëndë është regjistruar të enjten në Bolivi ku humbën jetën 14 persona. Më tej bëhet me dije se kanë mbetur të plagosur edhe dy persona të tjerë. Ngjarja e rëndë u regjistrua pasi një autobus u përplas me një kamion në një rrugë rurale në jugperëndim të Bolivisë. “Nëntë gra, katër burra

Read More
Kronikë Lajmi i fundit

Aksidenti tragjik në Këlcyrë, identifikohen viktimat

Në lidhje me aksidentin tragjik të ndodhur një ditë më parë në Këlcyrë, ku humbën jetën 8 persona, mësohet se është arrestuar në Shkodër Agustin Gjeta, personi që ka marrë me qira makinën. Mësohet se është ndaluar edhe Ramazan Dekovi, ndërsa janë identifikuar tre shtetas, të cilët janë të gjithë nga Pakistani, me moshë nën

Read More
Kronikë Lajmi i fundit

Aksidenti në Këlcyrë, reagon Avokati i Popullit: Kambanë alarmi!

Avokati i Popullit ka reaguar në lidhje me aksidentin tragjik të ndodhur mëngjesin e djeshëm në Këlcyrë, ku humbën jetën tetë persona, shtatë emigrantë dhe shoferi i automjetit nga Shkodra. Në një postim në rrjetet sociale, Avokati i Popullit e quan ngjarjen një kambanë alarmi për forcimin e masave ndaj kontrollit të emigrimit të paligjshëm,

Read More
Bota Lajmi i fundit

Tërmet i fuqishëm në Tajvan, raportohen viktima, dhjetëra ndërtesa të shembura

Një tërmet i fuqishëm me magnitudë 7.4 ballë Rihter ka goditur Tajvanin, i cili deri në këto momente raportohet t’iu ketë marrë jetën 7 personave teksa mbi 700 të tjerë kanë mbetur të plagosur. Sipas Qendrës Sizmiologjike të vendosur në Taipei, lëkundja sizmike mund të cilësohet si një ndër më të fuqishmet në 25 vitet

Read More
Bota Lajmi i fundit

Orteku godet resortin e skive në Zvicër, të paktën 3 viktima

Tre persona humbën jetën dhe një tjetër mbeti i plagosur si pasojë e një orteku që goditi zonën e Zermat në Zvicër, një lokalitet i njohur për resortet e skiimit. Policia e kantonit të Vallese ka shkuar menjëherë në vendngjarje dhe po kërkon nën masivin e borës, pasi ka dyshimet se mund të ketë dhe

Read More
Kronikë Lajmi i fundit

Aksident tragjik në Këlcyrë, 8 viktima

Një aksident i rëndë është regjistruar në orët e para të mëngjesit në zonën e Këlcyrës, ku 8 persona kanë humbur jetën. Sipas të dhënave paraprake, viktimat janë klandestinë nga vendet e Lindjes së Mesme, të cilët po transportoheshin me një automjet tip Benz, si dhe drejtuesi i tij Sokol Ismeti. Makina me klandestinë është

Read More