May 13, 2024
Tirana, Albania
Bota Lajmi i fundit

Sulm i armatosur në një fshat në Kongon Lindore, të paktën 25 viktima

Numri i të vdekurve nga një sulm në një fshat në provincën lindore të Iturit të Republikës Demokratike të Kongos u rrit në 25 të dielën, tha një shef lokal dhe udhëheqës i shoqërisë civile, pasi një zëdhënës i qeverisë dhe një dokument i OKB-së konfirmuan sulmin.

Grupi i Kooperativës për Zhvillimin e Kongos (CODECO), një nga shumë milicitë që operojnë në lindjen e përfshirë nga konflikti, kreu vrasjet në fshatin Galayi, 70 km në veriperëndim të qytetit të Bunia, thanë ata.

Pesëmbëdhjetë trupa u zbuluan të dielën, përveç 10 trupave të gjetur të shtunën, i thanë Reuters Banzala Danny, një shef lokal dhe Vital Tungulo, një udhëheqës i shoqërisë civile. Një dokument i brendshëm i OKB-së i parë nga Reuters dhe Jules Ngongo, zëdhënës i guvernatorit të provincës Ituri, konfirmuan sulmin dhe numrin fillestar të vdekjeve të 10 civilëve.

Leave feedback about this

  • Quality
  • Price
  • Service

PROS

+
Add Field

CONS

+
Add Field
Choose Image