June 19, 2024
Kronikë Lajmi i fundit

I dënuar me mbi 10 vjet burgim në Itali për vepra të rënda penale, kush është “i forti” me disa mbiemra që u vu në pranga

Një 29-vjeçar është arrestuar nga Drejtoria e Forcës së Posaçme Operacionale, pasi nga autoritetet italianë është i dënuar me mbi 10 vite burgim, për pesë vepra të rënda penale.

Në pranga ka rënë Alfons Taraj alias Afons Bibaj alias Alfons Cani ,29 vjeç, lindur në Mamurras.

I riu akuzohet për tentativë vrasje, armëmbajtje pa leje, vjedhje me pasoja të rënda, vjedhje me dhunë dhe për posedim sendesh të vjedhura.

“Në kuadër të megaoperacionit “Sundimi i ligjit” dhe si rezultat i shkëmbimit të informacioneve ndërmjet Interpol Tiranës dhe Interpol Romës, u kap dhe u arrestua provizorisht, për t’u ekstraduar në Itali, shtetasi shqiptar, i shpallur në kërkim ndërkombëtar Alfons Taraj alias Afons Bibaj alias Alfons Cani,29 vjeç, lindur në Mamurras.

Gjykata e Monzas, Itali, me vendimin e datës 19.10.2023, e ka denuar këtë shtetas, me 10 vjet, 2 muaj e 11 ditë burgim, për tentativë për vrasje, armëmbajtje pa leje, vjedhje me pasoja të rënda, vjedhje me dhunë dhe për posedim sendesh të vjedhura”, thote policia.

Nderkohe Interpol Tirana dhe Interpol Roma po bashkëpunojnë për të kryer ekstradimin e këtij shtetasi.