April 17, 2024
Tirana, Albania
Bota Lajmi i fundit

Armët sekrete të spiunazhit të Luftës së Ftohtë

Raportimet e fundit kanë sugjeruar se një seri e mistershme e sëmundjeve nga të cilat ka vuajtur stafi diplomatik i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, është rezultat i “armëve sonike” të përdorura nga një njësi e fshehtë e inteligjencës ruse. Nëse pretendimet e tilla janë të sakta, ato armë do të ishin më të fundit

Read More
Kronikë Lajmi i fundit

Parandalohet ngjarja kriminale, lëvizte me mina dhe eksploziv me vete, arrestohet 45-vjeçari në Rrëshen

Një ngjarje kriminale që do të kryhej me mina me telekomandë është parandaluar nga policia. 45-vjeçari, Arili Kaliaj nga Lura është arrestuar në hyrje të Rrëshenit dhe kishte me vete eksploziv të lidhur me kapsolla dentonatore dhe lëndë eksplozive. Gjatë kontrollit në banesë në Lurë, policia i gjeti 2 armë zjarri, lëndë eksplozive si ajo që

Read More
Kosova Lajmi i fundit

Kosova vijon mbështetjen për Ukrainën, këtë javë i dërgon kamionë dhe autoblinda ushtarake

Ministri i Mbrojtjes, Ejup Maqedonci ka thënë se Kosova do t’i ofrojë ndihmë ushtarake Ukrainës. Në një intervistë për agjencinë turke të lajmeve Anadoulu, Maqedonci deklaroi se janë gjithmonë të gatshëm të mbështesin luftën e drejtë për liri të Ukrainës. Ai tha se ndihma, të cilën ai e quan modeste, është shumë e rëndësishme për

Read More
Kronikë Lajmi i fundit

Të shtëna me armë zjarri në Shkodër

Të shtëna me armë zjarri janë regjistruar pasditen e së shtunës në zonën e Fermentimit, në Shkodër. Sipas të dhënave paraprake, një person dyshohet se ka qëlluar me armë zjarri në ajër, pas një konflikti të çastit me një qytetar tjetër. Incidenti ka ndodhur rreth orës 16:00 në lagjen “Skënderbeg”. Ndërkohë, shërbimet e policisë kanë bërë

Read More
Lajmi i fundit Lifestyle

Dalin pamjet, influencuesja meksikane dhe partneri i saj qëllohen për vdekje me armë

Mëngjesi i së mërkurës rezultoi një tragjedi për influencuesen Vielka Pulido dhe partnerin e saj duke u vrarë nga persona të armatosur. Sipas videos shqetësuese që ka qarkulluar, çifti ishte gati të dilte nga vendi i takimit me automjetin e tyre kur u qëlluan nga persona të armatosur në një makinë gri. Pamjet tregojnë qartë

Read More
Kronikë Lajmi i fundit

U kap me pistoletë në makinë, arrestohet 38-vjeçari në Tiranë

Një 38-vjeçar është arrestuar nga forcat “Shqiponja” pasi iu gjet një armë zjarri në automjet. Ai u lokalizua në rrugën “Frang Bardhi” në Tiranë dhe gjatë kontrollit në çantën e tij të dorës u gjet një pistoletë me krehër me municion luftarak, e cila u sekuestrua në cilësinë e provës materiale. “Si rezultat i këtij

Read More
Bota Lajmi i fundit

Sulmi me armë në një shkollë në Finlandë, e plagosur edhe një vajzë shqiptare

Në sulmin me armë zjarri që ndodhi brenda një shkolle në qytetin e Vantas, në Finlandë, ka mbetur e plagosur edhe një vajzë me origjinë shqiptare, nga Kosova.   Lajmi është konfirmuar për Ministrinë e Jashtme të Kosovës nga Ambasada e tyre në Stokholm, që ka pasur një komunikim me familjarët e nxënëses.   “Në

Read More
Bota Lajmi i fundit

Sulmi me armë në shkollën me 800 nxënës në Finlandë, konfirmohet një i vdekur

Momente frike janë përjetuar në Finlandë. Mësohet se një 12-vjeçar ka qëlluar me armë zjarri në një shkollë në Vantaa, qytezë pak kilometra larg nga veriu i Helsinkit. Mediat lokale raportojnë se 1 fëmijë ka humbur jetën dhe 2 të tjerë mbetën të plagosur rëndë nga kjo ngjarje. Të shtëna me armë zjarri në një

Read More
Kronikë Lajmi i fundit

Donte të vriste politikanët, dënohet me 6 vite burg Antonio Leka

Gjykata e Lezhës ka dënuar me 6 vite burgim Antonio Lekën, 37-vjeçari i cili u kap me armë dhe municione luftarake në vitin 2023. 37-vjeçari akuzohet për armëmbajtje pa leje, shitje te lëndëve narkotike, mbajtje të armëve të ftohta si dhe “përgatitje te kushteve për vrasje”. Kujtojmë se Antonio Leka u kap në aksin rrugor

Read More
Bota Lajmi i fundit

Të shtëna me armë zjarri në një shkollë fillore në Finlandë, disa të plagosur

Një ngjarje e rëndë ka ndodhur mëngjesin e sotëm në një shkollë fillore në Finlandë, ku si pasojë e të shtënave janë plagosur 3 fëmijë, njofton Reuters. Një i dyshuar, i cili po ashtu mësohet se është i mitur, është arrestuar. Mësohet se shkolla ka të regjistruar gjithsej 800 nxënës dhe 90 persona pjesë e stafit.

Read More