April 17, 2024
Tirana, Albania
Sociale

“Mesazhet te Kroi i Lotëve”, burimi që bashkonte shqiptarët e ish-Jugosllavisë

Vitit 1948, pas prishjes se marrëdhënieve me ish-Jugosllavinë komuniste, shënoi vendosjen e kufirit të hekurt mes shqiptarëve të malësisë së Hasit. Banorët e Gorozhupit të Hasit në Kosovë dhe ato të Pogajve të Hasit në Shqipëri edhe pse kishin krijuar lidhje familjare u ndanë dhe nuk lejoheshin të takoheshin me njëri-tjetrin. Mirëpo, “Kroi i lotëve”,

Read More
Kulturë

Darka për “Natën e Kadrit” bashkon shqiptarët e të gjitha besimeve në Boston

Shqiptarët e gjitha besimeve fetare në Boston të SHBA-së, janë mbledhur bashkë në darkën e iftarit të shtruar për “Natën e Kadrit”. Siç shihet në postimin e mëposhtëm dhe fotot bashkëngjitur, muret e lokalit ku u shtrua darka ishin zbukuruar me fotografi të personaliteteve të kombit shqiptar dhe me flamuj të shumtë. Gjithashtu, gjatë darkës

Read More
Ekonomi Lajmi i fundit

Ndahet “hekurudha shqiptare”, synohet përafrimi me BE dhe thithja e më shumë investimeve

Hekurudha shqiptare do të ndahet në dy shoqëri. Administruesin e Infrastrukturës dhe Sipërmarrësi Hekurudhor. Propozimi vjen nga Ministria e Infrastrukturës dhe Energjisë me anë të projektligjit “Për ndarjen e shoqërisë “Hekurudha Shqiptare” Sh.a.”   “Në mënyrë të posaçme do të mundësonte ligjërisht ndarjen e menaxhimit nga operimi në sektorin hekurudhor, duke krijuar subjektet vepruese në

Read More
Politikë

75 vite NATO, uron politika shqiptare: Pa Aleancën, siguria globale, e paimagjinueshme

Sot 75 vite më parë, mori jetë një nga Aleancat më të mëdha ushtarake dhe politike në botë, NATO (North Atlantic Treaty Organization). E në këtë ditë të shënuar, nuk kanë munguar urimet nga politika shqiptare, nisur nga fakti se prej 15 vitesh, edhe vendi ynë është pjesë e kësaj Aleance. Presidenti Bajram Begaj vë

Read More
Bota Lajmi i fundit

Sulmi me armë në një shkollë në Finlandë, e plagosur edhe një vajzë shqiptare

Në sulmin me armë zjarri që ndodhi brenda një shkolle në qytetin e Vantas, në Finlandë, ka mbetur e plagosur edhe një vajzë me origjinë shqiptare, nga Kosova.   Lajmi është konfirmuar për Ministrinë e Jashtme të Kosovës nga Ambasada e tyre në Stokholm, që ka pasur një komunikim me familjarët e nxënëses.   “Në

Read More
Aktualitet Lajmi i fundit

“Gangsterët shqiptarë në Angli përdorin nënat shtatzënë për të siguruar leje qëndrimi!”

Gangsterët shqiptarë në Angli po synojnë nënat e ardhshme, të cilat janë të gatshme t’i regjistrojnë ata si prind i fëmijëve të tyre të palindur. Këtë investigim e ka bërë media britanike “The Sun”. Në disa reklama në TikTok shihen njoftime ku ofrojnë shërbime “nëna shtatzënë” që janë të gatshme t’i vendosin atësinë e një

Read More