May 13, 2024
Tirana, Albania
Kulturë

Darka për “Natën e Kadrit” bashkon shqiptarët e të gjitha besimeve në Boston

Shqiptarët e gjitha besimeve fetare në Boston të SHBA-së, janë mbledhur bashkë në darkën e iftarit të shtruar për “Natën e Kadrit”.

Siç shihet në postimin e mëposhtëm dhe fotot bashkëngjitur, muret e lokalit ku u shtrua darka ishin zbukuruar me fotografi të personaliteteve të kombit shqiptar dhe me flamuj të shumtë.

Gjithashtu, gjatë darkës u shpërndan edhe dhurata për fëmijët dhe nga një libër me poezi për fëmijët “Më thuaj, o Gjyshi…” nga autorja Lata Ajdini Musabelliu.

POSTIMI I PLOTË:

Në Boston, darka për “Natën e Kadrit” bashkoi shqiptaret e të gjitha besimeve
Flamur VEZAJ
“VATRA”, “ÇUNAT E BOSTONIT” dhe Shoqata Kulturore Atdhetare “LABERIA” falënderuan komunitetin shqiptarë të besimit musliman dhe jo vetëm, që u bashkuan në darkën familjare për Natën e Kadrit!
Në ambientet e klubit social shqiptar “Çunat e Bostonit” në Peabody, ku muret janë zbukuruar me fotografi të personaliteteve të kombit shqiptar dhe me flamuj të shumtë, u mblodhën shumë familje shqiptare të ftuara për iftarin e së premtes së fundit të muajit të Ramazanit!
Në emër të tre organizatorëve të darkës foli kryetari i VATRËS dege në Boston, z.Mentor Maksutaj, i cili falënderoi të gjithë që u bashkuan në këtë iftar. “Motra dhe vëllezër, sot falenderojmë Zotin që kemi shëndet të mirë, kemi familje të shëndosha e miq të mirë, me të cilët Zoti na bëri të mundur që të bashkohemi sontë të gjithë si një familje”, tha z.Maksutaj. Ai shprehu mirënjohje dhe falenderim të veçantë për organizatorët e kësaj darkë. “Falenderoj “ÇUNAT E BOSTONIT” Artur e Ardi Boçoven dhe Eno Kumen për mikpritjen në shtëpinë e tyre, pasi janë të gatshëm gjithmonë bashkë me anëtarët e tyre të kontribuojnë për të mirën e komunitetit tonë. Shoqatën Kulturore Atdhetare “LABERIA” për kontributin e veçant në këtë darkë, ku na ka nderuar edhe vet kryetarja Rudina Bardhi. Por e bukura e kësaj darkë është fakti se përveç familjeve të besimit musliman që kanë gatuar ushqime tradicionale për këtë iftar, si burek të ndryshëm, fli, qofte, tavë kosi etj., janë edhe shqiptarë të besimit ortodoks, të krishterë dhe bektashjanë. Pra, harmonia fetare mes shqiptarëve vazhdon të jetë shembull për të gjithë botën”, tha z.Maksutaj duke falenderuar njëherazi edhe vatranët dhe kryesin e VATRËS dege Boston për këtë darkë familjare.
Në fund, por jo më pak të rëndësishme, z.Maksutaj falënderoi të pranishmit, familjet që gatuan dhe sollën ushqime tradicionale, si dhe me përulje për bizneset shqiptare që kontribuan për iftarin. “Falënderoj me përzemërsi “Boxford House of Pizza” në Boxford, “Ellie’s Pizza” në Beverly, “Peabody House of Pizza” po në Peabody, Child Care “Golden Steps” në Weymouth, si dhe kompaninë “Art Painting” në Salem”, mbylli fjalën kryetari z.Maksutaj.
Gjithashtu, gjatë darkës u shpërndan edhe dhurata për fëmijët dhe nga një libër me poezi për fëmijët “Më thuaj, o Gjyshi…” nga autorja Lata Ajdini Musabelliu.
Foto: Subi Çako & etj!

Leave feedback about this

  • Quality
  • Price
  • Service

PROS

+
Add Field

CONS

+
Add Field
Choose Image