April 18, 2024
Tirana, Albania
Politikë

Alibeaj për Amnistinë Penale: Protestuesit u lanë në burg dhe u liruan drejtorë e zyrtarë të korruptuar

Nënkryetari i Partisë Demokratike zyrtare, Enkelejd Alibeaj ka dalë në një konferencë për shtyp ku ka folur në lidhje me votimin e Amnistisë Penale në parlament. Ai tha se me këtë marrëveshje mes dy palëve për amnistinë u arritën disa qëllime. Sipas tij qëllimi i parë është amnistimi i drejtorëve dhe zyrtarëve të qeverisë dhe

Read More
Lajmi i fundit Politikë

Kuvendi miraton amnistinë penale

Me 110 vota pro Kuvendi ka miratuar në tërësi amnistinë penale. Amendamentet e Gazment Bardhit u miratuan, ndërsa u rrëzuan amendamentet e Enkelejd Alibeajt. Projektligji i amnistisë penale u bë mollë sherri në Kuvend mes Partisë Demokratike zyrtare, Rithemelimit dhe qeverisë. Enkelejd Alibeaj dhe Lulzim Basha e quajtën draftin e dakordësuar mes Rithemelimit dhe PS-së

Read More
Politikë

“Mos e sulmoni Policinë e Shtetit politikisht”, Balla: Në korrik rritja më e madhe e rrogave për efektivët

Ministri i Brendshëm, Taulant  Balla kërkoi nga deputetët e Kuvendit që të mos e sulmojnë politikisht Policinë e Shtetit dhe ta lenë atë të bëjë detyrën, duke sjellë në vëmendje rezultatët e disa prej operacioneve mbarëkombëtare që kanë nisur prej muajsh. Balla deklaroi se aktualisht policia është në proces vetëpastrimit, teksa shtoi se është i

Read More
Politikë

Kumbaro zbulon marrëveshjen me BB: 77 milionë dollarë për menaxhimin e sistemit ujërave të zeza që derdhen në Vjosë

Ministrja e Mjedisit dhe Turizmit, Mirela Kumbaro është shprehur se vizioni i qeverisë është mbrotja e pasurive natyrore. Ajo zbuloi në interpelancën me deputeten e PD-së Ina Zhupa se 77 milionë dollarë është marrëveshja me BB për të gjithë sistemin e ujërave të zeza që derdhen në Vjosë. “Më lejoni të  filloj me disa shembuj

Read More
Politikë

Zhupa interpelancë me Kumbaron: Shqetësimi juaj është të ndërtoni resorte e hotele me 5 yje në zona të mbrojtura

Deputetja demokrate Ina Zhupa në interpelancën me ministren e Turizmit Mirela Kumbaro është shprehur se këtë të fundit  do të quajë ministre të ndërtimit sepse shqetësimi i saj i vetëm është ndërtimi në zonat e mbrojtura. Zhupa kërkon përgjigje nga ministrja për një sërë pyetjesh, përfshirë dhe arsyen pse mendon se se Shqipëria nuk paska

Read More