April 17, 2024
Tirana, Albania
Aktualitet Lajmi i fundit

Përfundon greva greke, hapen pikat e kalimit kufitar, qindra kamionë në radhë

Pikat kufitare me Greqinë, të cilat kanë qenë të mbyllura për disa ditë, i janë rikthyer normalitetit. Shërbimi ka nisur normalisht sot, pas një greve nga ana e Sindikatave Doganore, edhe në doganën e Kapshticës, Kakavijës, Tre Urave dhe Qafë Bota. Gjatë kohës që ishin të paralizuara u lejuan të kalojnë vetëm këmbësore dhe mjetet

Read More
Sport

Klubi anglez “dashurohet” me xhevahirin shqiptar, mbulon me para yllin kuqezi

20 milionë euro të refuzuara për Ernest Muçin. Nuk është një nga trillimet e merkatos së futbollistëve, por një deklaratë e Presidentit të klubit turk Beshiktash, i cili derdhi 10 milionë euro në arkat e Legias së Varshavës për të sjellë në Stamboll, yllin e kombëtares kuqezi.   Në një darkë me ekipin në Stamboll,

Read More
Politikë

Shqipëria 15 vite në NATO, Rama falenderon DASH për urimin: Nder për ne që qëndrojmë krah për krah me aleatët

Kryeministri Edi Rama ka falenderuar Sekretarin amerikan të Shtetit, Antony Blinken, pas urimit të DASH për 15-vjetorin e anëtarësimit të Shqipërisë në NATO.   Rama shprehet në postimin e tij në platformën X, se ky 15-vjetor për Shqipërinë nuk është vetëm një festë për arritjet që vendi ka bërë në të shkuarën, por edhe një

Read More
Aktualitet Lajmi i fundit

“Qëndrimet gjeopolitike të Shqipërisë sollën sulme kibernetike ndaj bankave”

Qëndrimet gjeopolitike të Shqipërisë në arenën globale prodhuan sulme kibernetike ndaj bankave në vend. Në këtë përfundim del Banka e Shqipërisë në raportin e vitit 2023, duke i cilësuar përpjekjet për ndërhyrje në rrjetet kompjuterike të sistemeve bankare si “të vazhdueshme dhe të përshkallëzuara.”   “Gjatë vitit 2023 mund të veçojmë sulmet e mohimit të

Read More
Aktualitet

6 të aksidentuar çdo ditë, më shumë makina të përplasura në janar e shkurt, e mërkura “dita e keqe”

Në dy muajt e parë të vitit ndodhën mesatarisht pesë aksidente rrugore çdo ditë. Të dhënat nga Instituti i Statistikave tregojnë se në janar dhe shkurt në rrugët e vendit pati 270 aksidente. Në raport me të njëjtën periudhë kohore të një viti më parë aksidentet rrugore janë rritur me 57 për qind. “90% e

Read More
Sociale

Një mentalitet e taksa të ulëta, italiani që la Italinë për të jetuar në Shqipëri

Fakti që shumë shtetas italianë kanë ardhur dhe kanë zgjedhur Shqipërinë për të jetuar së bashku me familjet e tyre, nuk është më një gjë e re. Një prej tyre, kamera e A2 CNN e ka takuar në qytetin e Kukësit, teksa shijonte bukuritë e Veriut të vendit. Angelo Pina, prej 3 vitesh ka ardhur

Read More
Sociale

Leskoviku në pikë të hallit! Pa mjekë, pa të rinj dhe vetëm me 1 lindje

Leskoviku, me 3 mijë banorë të regjistruar zyrtarisht, duket se po kthehet në një qytezë fantazmë. Nga viti në vit, përveçse po shpopullohet më shpejtësi, në këtë qytet, po ndihen edhe mungesat e shërbimeve parësore të banorëve siç është shërbimi shëndetësor. Aktualisht, në qendrën shëndetësore ndodhet vetëm një mjeke, e cila ka dalë në pension,

Read More
Kulturë

“Shqiponja dhe oktapodi”, një libër për historinë e policit italian me mision në Shqipëri

“Shqiponja dhe Oktapodi”,  vepra e  autorit Italian Gianni Palagonias bëri bashkë dashamirës të librit në Qendrën  për hapje dhe dialog. Gjatë promovimit të  librit u theksua  edhe një herë lidhja e vazhdueshme  mes Shqipërisë dhe italisë në fushën e luftës kundër trafikut të narkotikës, por edhe gjetjes së dashurisë mes dy brigjeve të Adriatikut. “Shqiponja

Read More
Kulturë

Kryeveprat “digjitale” të Van Gogh, për herë të parë në Shqipëri

20 nga pikturat e piktorit të njohur Van Gogh vijnë për herë të parë në Shqipëri në një formë krejt ndryshe nga ajo që jemi mësuar t’i shohim në muze të piktorit të shekullit 18-19 apo ekspozita të çelura në vende të ndryshme të Europës. Drejtori i Galerisë së Arteve Digjitale në Korçë, Arbër Malile,

Read More
Lajmi i fundit Politikë

Berisha thirrje qytetarëve: Të ngrihemi në protestë se pushtues më të egër nuk kemi pasur ndonjëherë në troje

Nga ballkoni i shtëpisë së tij, ku ndodhet në masën “arrest në shtëpi”, ish-kryeministri Sali Berisha u ka bërë thirrje qytetarëve që të ngrihen në protestë. Në fjalën e tij të përditshme, Berisha tha se tani është momenti për të përmbysur këtë regjim, pasi në të kundërtën Shqipëria nuk do të ketë një të ardhme.

Read More