April 24, 2024
Tirana, Albania
Politikë

Alibeaj për Amnistinë Penale: Protestuesit u lanë në burg dhe u liruan drejtorë e zyrtarë të korruptuar

Nënkryetari i Partisë Demokratike zyrtare, Enkelejd Alibeaj ka dalë në një konferencë për shtyp ku ka folur në lidhje me votimin e Amnistisë Penale në parlament. Ai tha se me këtë marrëveshje mes dy palëve për amnistinë u arritën disa qëllime. Sipas tij qëllimi i parë është amnistimi i drejtorëve dhe zyrtarëve të qeverisë dhe

Read More
Politikë

Ermonela Felaj tregon pse abstenoi për Amnistinë Penale

Emonela Felaj ishte një nga deputetët socialiste që nuk dha votën pro Amnistisë Penale, si shumica e kolegëve të saj, por zgjodhi të abstenonte. Pyetur nga gazetarja e A2 CNN, Fjorela Beleshi, Felaj ka dhënë argumentet e saj pse ka qenë kundër. Ajo është shprehur se nuk ka qenë dakord me propozimet e ardhura nga

Read More
Lajmi i fundit Politikë

Kuvendi miraton amnistinë penale

Me 110 vota pro Kuvendi ka miratuar në tërësi amnistinë penale. Amendamentet e Gazment Bardhit u miratuan, ndërsa u rrëzuan amendamentet e Enkelejd Alibeajt. Projektligji i amnistisë penale u bë mollë sherri në Kuvend mes Partisë Demokratike zyrtare, Rithemelimit dhe qeverisë. Enkelejd Alibeaj dhe Lulzim Basha e quajtën draftin e dakordësuar mes Rithemelimit dhe PS-së

Read More
Lajmi i fundit Politikë

Amnistia, votimi futet në rend dite, Basha: Nuk ka transparencë, Manja: I paske thënë lamtumirë zanatit

Dakordësia e arritur një ditë më parë mes PS dhe Rithemelimit u zyrtarizuar në sallën e seancave plenare. Projektligji i amnistisë penale u fut në rendin e ditës dhe pritet që të miratohet ditën e sotme pavarësisht kundërshtive nga PD zyrtare. Lulzim Basha kërkoi që drafti të kalojë për shqyrtim në Komisionin e Ligjeve pasi

Read More
Lajmi i fundit Politikë

“Turp, ja ku u katandis revolucioni”, Basha: Po amnistohen zyrtarë dhe drejtorë të dënuar nga SPAK!

Kreu i PD-së zyrtare, Lulzim Basha, në një prononcim para gazetarëve në nisje të seancës në Kuvend, i qëndron deklaratave të tij se amnistia penale është një pazar mes mazhorancës dhe Rithemelimit. Basha e cilësoi aleancë anti-SPAK, duke thënë se pazari është bërë për të zyrtarët e korruptuar. “Pothuajse asnjë protestues nuk përfiton dhe për

Read More