April 12, 2024
Tirana, Albania
Kronikë Lajmi i fundit

Aksident fatal në Itali, ndërron jetë 32-vjeçari shqiptar, plagosen 7 të tjerë

Një 32-vjeçar shqiptar ka humbur jetën ndërsa 7 të tjerë kanë mbetur të plagosur pas një aksidenti të rëndë mbrëmjen e së dielës në Brescia të Italisë. Mediat italiane raportojnë se i riu shqiptar ka humbur kontrollin e mjetit tip “Porsche” që drejtonte për shkak të shpejtësisë së madhe, duke goditur disa makina të tjera. Pas

Read More
Bota Lajmi i fundit

Aksident i rëndë në Itali, vdesin dy karabinierë

Dy karabinierë humbën jetën në një aksident rrugor që ndodhi në orët e vona të mbrëmjes në provincën e Salernos. Tre makina, përfshirë atë ku udhëtonin efektivët e ruajtjes së rendit, u përplasën me njëra-tjetrën përgjatë rrugës që lidh komunat Eboli dhe Campagna. Sipas të dhënave, viktimat janë Marshalli Francesco Pastore, 25 vjeç dhe oficeri

Read More
Aktualitet

Komision i përbashkët italo-shqiptar, do të monitorohen administratat doganore të dy vendeve

Shqipëria dhe Italia do të kenë një komision të përbashkët për monitorimin e administratave doganore të dy vendeve. Marrëveshja u nënshkrua në Tiranë nga ministri i Financave, Ervin Mete, Drejtori i Përgjithshëm i Agjencisë së Doganave dhe Monopoleve të Italisë, Roberto Alesse dhe Komandanti i Përgjithshëm i Guardia di Finanza, Andrea De Gennaro.   Komisioni

Read More
Kronikë Lajmi i fundit

“Trafik droge nga Shqipëria”, 13 të arrestuar në Itali, hetimi nisi nga një ngjarje e 2020-s

Dhjetëra karabinierë nga komanda Latina dhe Catania në Itali u angazhuan në një operacion për ekzekutimin e 13 urdhër arresteve ndaj të dyshuarve për trafik ndërkombëtar droge nga Italia. Kilogramë droge të ardhur nga Shqipëria, fshiheshin në kamionë falë vende të improvizuara brenda tyre. Bëhet fjalë për kokainë, hashash dhe marijuanë gati për t’u shitur

Read More
Sport

Ramadani: Shqipëria do të përballet me Italinë vetëm për fitore

Pavarësisht së nuk mori maksimumin në fushë, tek Leçe u dallua Ylber Ramadani që bëri një paraqitje pozitive dhe në fund u veçua si një ndër më të mirët në fushë.   Në një intervistë për DAZN, mesfushori shqiptar foli dhe për ndeshjen me Italinë në Europianin e 2024.   Sipas tij kuqezinjtë nuk kanë

Read More
Sport

Interi rikthehet tek fitorja në Serinë A, titulli kampion edhe më afër

Interi bën detyrën ndaj Empolit, duke triumfuar me rezultatin 2-0 dhe duke u afruar edhe më shumë me titullin e 20 kampion në histori, që do të stamposte ne fanellë edhe yllin e dytë. Zikaltrit vinin pas eliminimit nga Championsi dhe barazimit në shtëpi me Napolin, por ndërprerja dy javore e kampionatit rezultoi të ishte

Read More
Bota

Atentat në Bari, vritet me pistoletë nipi i bosit të mafies

Një personazh i rëndësishëm i krimit në Itali, është ekzekutuar mbrëmjen e kaluar në Bari, në një atentat me armë zjarri. Raffaelle “Lello” Capriati, djali i Sabinos dhe nipi i Tonino Capriatit, ky i fundit bosi historik i klanit mafioz me të njëjtin emër nga Bari i vjetër, u qëllua disa herë me pistoletë në

Read More
Sociale

Një mentalitet e taksa të ulëta, italiani që la Italinë për të jetuar në Shqipëri

Fakti që shumë shtetas italianë kanë ardhur dhe kanë zgjedhur Shqipërinë për të jetuar së bashku me familjet e tyre, nuk është më një gjë e re. Një prej tyre, kamera e A2 CNN e ka takuar në qytetin e Kukësit, teksa shijonte bukuritë e Veriut të vendit. Angelo Pina, prej 3 vitesh ka ardhur

Read More
Kronikë Lajmi i fundit

Tragjike në Itali, DJ shqiptar vdes në aksident rrugor, Ferrari i tij shpërtheu në flakë

Një shqiptar nga Kosova, me banim në Zvicër ka humbur jetën në mënyrë tragjike në një aksident automobilistik në Itainë veriore. Sipas mediave, shqiptar ishte me profesione DJ, ndërsa makina Ferrari me të cilin ai po udhëtonte u bë copash, më pas shpërtheu edhe në flakë. Mediat italiane shkruajnë se Ferrari GT C4 i bardhë

Read More
Lajmi i fundit Sport

Vendimi historik në Itali, futbollistët shqiptarë do të konsiderohen si vendas

Federata Italiane e Futbollit ka mbajtur më datë 28 mars 2024 mbledhjen e Komitetit Ekzekutiv, i cili ka marrë disa vendime të rëndësishme. Një nga pikat e diskutuara në rendin e ditës ishte edhe ndryshimi i rregullave që lidhen me regjistrimin e futbollistëve ekstra komunitar për sezonin 2024-2025 në vendin fqinj. Në lidhje me këtë

Read More