April 17, 2024
Tirana, Albania
Bota Lajmi i fundit

NATO zbulon spiunët rusë në seli, Rusia lëshon bomba termobarike në Ukrainë, sulm në Moldavi

NATO ka zbuluar dhe dëbuar persona të dyshuar si spiunë të Rusisë në selinë qendrore të saj në Bruksel. Këtë e konfirmoi vetë sekretari i përgjithshëm i aleancës ushtarake, Jens Stoltenberg, që për median gjermane Bild, nënvizoi se personeli rus fshihej nën petkun diplomatik, por zhvillonte aktivitete të inteligjencës. “Po vështirësojmë kushtet për ta bërë

Read More
Bota Lajmi i fundit

Gati për luftë me Putinin në Arktik, anëtari i NATO-s blen 10 mln paund motorë bore

Ethet e luftës me Rusinë që kanë përshkuar prej dy vitesh Perëndimin, ka bërë që anëtarët e NATO-s të mobilizohen, duke rritur prodhimin e armatimeve dhe duke shtuar investimet në modernizimin e flotave ajrore dhe detare.   Lëvizja më e fundit në erën moderne të armatimit është bërë nga Britania e Madhe, e cila do

Read More
Bota

75 vjet nga themelimi i NATO, Analisti: Rrezik real për luftë mes Aleancës dhe Rusisë

NATO shënon 75-vjetorine krijimit të saj. Ministrat e Jashtëm të vendeve anëtare janë mbledhur në Bruskel për të risjellë në kujtesë nënshkrimin e Traktatit të Washingtonit, 4prill 1949, e cila shënon edhe themelimin e aleancës më të madhe politike dhe ushtarake. Vendet e NATO-s po përballen me sfidën më të madhe përballë Moskës, ruajtjen e

Read More
Politikë

75 vite NATO, uron politika shqiptare: Pa Aleancën, siguria globale, e paimagjinueshme

Sot 75 vite më parë, mori jetë një nga Aleancat më të mëdha ushtarake dhe politike në botë, NATO (North Atlantic Treaty Organization). E në këtë ditë të shënuar, nuk kanë munguar urimet nga politika shqiptare, nisur nga fakti se prej 15 vitesh, edhe vendi ynë është pjesë e kësaj Aleance. Presidenti Bajram Begaj vë

Read More
Bota

NATO, 100 miliardë dollarë për Ukrainën, Zelensky: Të marrim asetet ruse, na detyrohen!

NATO po përgatit krijimin e një fondi prej 100 miliardë dollarësh për Ukrainën. Lajmi është konfirmuar nga Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg, citojnë mediat italiane. Projekti për fondin, i cili duhet të miratohet nga 32 aleatët, do të ishte një nga “shenjat e prekshme” të mbështetjes për Kievin dhe mund të luante pjesën

Read More
Politikë

Shqipëria 15 vite në NATO, Rama falenderon DASH për urimin: Nder për ne që qëndrojmë krah për krah me aleatët

Kryeministri Edi Rama ka falenderuar Sekretarin amerikan të Shtetit, Antony Blinken, pas urimit të DASH për 15-vjetorin e anëtarësimit të Shqipërisë në NATO.   Rama shprehet në postimin e tij në platformën X, se ky 15-vjetor për Shqipërinë nuk është vetëm një festë për arritjet që vendi ka bërë në të shkuarën, por edhe një

Read More
Bota Lajmi i fundit

Investimi 2.5 mld euro që i fut “drithërimat” Putinit, si do të jetë baza më e madhe e NATO-s në Evropë

Live TV Investimi 2.5 mld euro që i fut “drithërimat” Putinit, si do të jetë baza më e madhe e NATO-s në Evropë Nga A2 CNN 2 Prill 2024, 20:26 | Bota Një spirancë në det për krahun lindor të NATO-s. Që kur filloi puna më 19 mars në Konstancë, Rumani, në Detin e Zi, për

Read More
Politikë

15 vite në NATO, Mediu: Shqipëria u bë anëtare kur erdhi Presidenti Bush në Tiranë

15-vjetori i anëtarësimit të Shqipërisë në NATO bëri bashkë në Tiranë, politikanë, historianë, ish-ushtarakë të lartë të aleancës dhe zyrtarë të SHBA, të cilët sollën kujtimet e tyre si e kanë përjetuar këtë ngjarje historike për vendin tonë. Fatmir Mediu, ish-ministër i Mbrojtjes në kohën kur vendi ynë u bashkua me aleancën, tregoi se për

Read More