April 24, 2024
Tirana, Albania
Kronikë Lajmi i fundit

Aksident fatal në Itali, ndërron jetë 32-vjeçari shqiptar, plagosen 7 të tjerë

Një 32-vjeçar shqiptar ka humbur jetën ndërsa 7 të tjerë kanë mbetur të plagosur pas një aksidenti të rëndë mbrëmjen e së dielës në Brescia të Italisë. Mediat italiane raportojnë se i riu shqiptar ka humbur kontrollin e mjetit tip “Porsche” që drejtonte për shkak të shpejtësisë së madhe, duke goditur disa makina të tjera. Pas

Read More
Sociale

‘Metro’: Zbuloni Shqipërinë, një nga destinacionet parajsë më të përballueshme në Evropë

Shumë pranë Greqisë dhe Italisë, Shqipëria po bëhet një nga vendet më tërheqëse për pushime në Evropë, shkruan Ella Glover në të përditshmen britanike “Metro”. Ende i pacënuar, ky vend ballkanik me 2,8 milionë banorë është një nga destinacionet më të përballueshme në Evropë. Me plazhe verbuese, peizazhe të bukura, kuzhinë të larmishme dhe vendas

Read More
Kronikë Lajmi i fundit

Dha emër të rremë duke pretenduar se ishte grek, korrieri shqiptar i kokainës dënohet me dy vite burg në Angli

Një shqiptar është burgosur dhe do të deportohet pasi policia e ndaloi me kokainë me vlerë prej 20,000 £ në A30 pranë Okehampton. Delir Visha kishte mbërritur në Britani ilegalisht duke kaluar Kanalin Anglez me një varkë të vogël dhe ishte nën presion në trafik droge për të shlyer borxhin e tij për udhëtimin. Ai

Read More
Sport

Pas Mario Mitajt, Juventus interesohet për një tjetër futbollist shqiptar

Pas Mario Mitajt, Juventusi shpreh interes për një tjetër talent shqiptar. Siç shkruajnë mediat italiane, bëhet fjalë për Cristian Shpendi. Bardhezinjtë po monitorojnë sulmuesin kuqezi prej kohësh dhe pas këtij sezoni të çmendur, “Zonja e Vjetër” ka hyrë seriozisht në garë për shërbimet e talentit.   Cristian Shpendi ishte një nga protagonistët kryesor për të

Read More
Kronikë Lajmi i fundit

EMRI/ Nuk mund të depërohet nga Britania, shqiptari i dënuar për pedofili: Vendlindja ime, e rrezikshme

52-vjeçari shqiptar, i dënuar për pedofili pas përdhunimit të një 15-vjeçareje në vitin 2015, nuk mund të depërtohet nga autoritetet angleze. Shqiptari i identifikuar nga mediat britanike si Gjin Gjergji, fitoi në Angli statusin e refugjatit, duke paraqitur dokumente të rreme dhe duke deklaruar se ishte me shtetësi kosovare dhe po largohej nga lufta në

Read More
Kronikë Lajmi i fundit

I dënuar përjetë për vrasje të dyfishtë, kapet shqiptari i kërkuar prej vitit 1997

Një shtetas shqiptar i shpallur në kërkim ndërkombëtar që prej vitit 1997 për vrasje të dyfishtë është arrestuar nga policia italiane në qytetin e Materas. Në kuadër të operacionit të koduar “Verdikti”, si rezultat i shkëmbimit të menjëhershëm të informacioneve të siguruara nga Departamenti i Policisë Kriminale, me Policinë e Materas u bë i mundur

Read More
Kronikë Lajmi i fundit

40-vjeçari shqiptar në Francë kapet me 34 mijë euro të padeklaruara në makinë, dënohet me burg dhe gjobitet

Autoritetet franceze kanë ndaluar një çift shqiptarësh dy javë më parë në Brest. Mësohet se ndalimi i tyre ka ardhur pas kontrolleve të kryera në makinën e tyre ku janë gjetur 134 mijë euro të padeklaruara. Gjatë ndalimit 40-vjeçari i tha policisë se i kishte marrë paratë se donin të blinin një makinë në Spanjë

Read More
Kronikë Lajmi i fundit

Tragjike në Itali, DJ shqiptar vdes në aksident rrugor, Ferrari i tij shpërtheu në flakë

Një shqiptar nga Kosova, me banim në Zvicër ka humbur jetën në mënyrë tragjike në një aksident automobilistik në Itainë veriore. Sipas mediave, shqiptar ishte me profesione DJ, ndërsa makina Ferrari me të cilin ai po udhëtonte u bë copash, më pas shpërtheu edhe në flakë. Mediat italiane shkruajnë se Ferrari GT C4 i bardhë

Read More
Lajmi i fundit Sport

Vendimi historik në Itali, futbollistët shqiptarë do të konsiderohen si vendas

Federata Italiane e Futbollit ka mbajtur më datë 28 mars 2024 mbledhjen e Komitetit Ekzekutiv, i cili ka marrë disa vendime të rëndësishme. Një nga pikat e diskutuara në rendin e ditës ishte edhe ndryshimi i rregullave që lidhen me regjistrimin e futbollistëve ekstra komunitar për sezonin 2024-2025 në vendin fqinj. Në lidhje me këtë

Read More
Sport

Botërori në Tajlandë, Erkand Qerimaj konfirmon mungesën, rrezikon Lojërat Olimpike

Erkand Qerimaj nuk do të marrë pjesë në kampionatin botëror të peshëngritjes që po zhvillohet në Tajlandë, event ky që ndihmon dhe për kualifikueset në Lojërat Olimpike Paris 2024. Shkodrani nuk ka udhëtuar për shkak të një viroze të stinës, dhe mjekët i kanë rekomanduar disa ditë pushim. Lajme negative këto për peshëngritjen shqiptare, pasi

Read More