June 20, 2024
Kronikë Lajmi i fundit

Dha emër të rremë duke pretenduar se ishte grek, korrieri shqiptar i kokainës dënohet me dy vite burg në Angli

Një shqiptar është burgosur dhe do të deportohet pasi policia e ndaloi me kokainë me vlerë prej 20,000 £ në A30 pranë Okehampton. Delir Visha kishte mbërritur në Britani ilegalisht duke kaluar Kanalin Anglez me një varkë të vogël dhe ishte nën presion në trafik droge për të shlyer borxhin e tij për udhëtimin.

Ai u ndalua midis Whiddon Down dhe Sourton Cross ndërsa po shkonte drejt Cornwall-it dhe duhej të identifikohej përmes gjurmëve të gishtërinjve pasi kishte dhënë një emër të rremë dhe duke pretenduar se ishte shtetas grek. Policia zbuloi se ai kishte qenë në një shtëpi në Ilfracombe ku gjetën më shumë drogë të fshehura në një nga çorapet e tij.

Ai kishte gjithashtu tre leje drejtimi të ndryshme, dy në emër të tij të lëshuara në Shqipëri dhe Gjermani dhe një në emër të pseudonimit Vasileos Alexandropolos, që lëshohej në Greqi. Visha, 26 vjeç, pa adresë fikse, pranoi posedimin e kokainës me qëllim furnizimin, dhënien e një emri të rremë dhe drejtimin e mjetit pa patentë ose sigurim.

Ai u burgos për dy vjet e tre muaj nga gjyqtari David Evans në gjykatën e Exeter Crown dhe i tha se dënimi do të çonte në dëbimin e tij. Paul Grumbar, procedues, tha se Visha u ndalua me një Ford Fiesta argjendi më 11 janar të këtij viti dhe policia gjeti një paketë nga një xhep pas sediljes së shoferit.

Më vonë ata gjetën tre leje drejtimi dhe tetë çanta me kokainë në shtëpinë ku ai kishte qëndruar në Ilfracombe. Pesha totale e drogës ishte 273 gramë me një vlerë më të madhe se 20,000 £ nëse shitej në marrëveshje 80 £ ose vlerë me shumicë deri në 7,000 £.

Zonja Victoria Bastock tha se Visha ishte tërhequr në tregtinë e drogës për të shlyer një “borxh biznesi”. Ajo tha se ai erdhi në Britani me shpresën për të fituar para për t’i dërguar përsëri te familja e tij në Shqipëri.

Ajo tha: Ai bëri një udhëtim shumë të vështirë në këtë vend dhe ndjeu se kishte shumë pak zgjedhje duke pasur parasysh borxhin që kishte. Nëna e tij ka probleme shëndetësore në Shqipëri dhe ai përshkroi se familja e tij është gjëja më e rëndësishme për të.

Leave feedback about this

  • Quality
  • Price
  • Service

PROS

+
Add Field

CONS

+
Add Field
Choose Image